Niemcy: media mają milczeć

foto: Freeimages (edytowany)
foto: Freeimages (edytowany)

Niemieccy dziennikarze nadal mają unikać, z wyjątkiem szczególnych przypadków, podawania narodowość lub wyznania przestępców. Rada Prasy, pomimo sprzeciwu części mediów, dalej podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie.

Wołania o zmianę zalecenia ponownie pojawiły się po sylwestrowych incydentach, kiedy to muzułmańscy imigranci dopuścili się molestowania kobiet. W sprawie kryminalnych działań młodych mężczyzn policja i media nabrały wody w usta, co nie spodobało się opinii publicznej. Sprawą zajęła się Niemiecka Rada Mediów. – Zalecenie nie zostanie zmienione – powiedziała po posiedzeniu rzeczniczka Rady Prasy Edda Eick.

Budząca kontrowersje dyrektywa zawarta w kodeksie prasowym brzmi: „W relacjach o przestępstwach przynależność podejrzanego lub przestępcy do mniejszości religijnej, etnicznej lub innej wymienia się tylko wtedy, gdy służy to w uzasadniony sposób zrozumieniu opisywanego wydarzenia. Należy szczególnie wziąć pod uwagę, że podanie tej informacji może wywoływać uprzedzenia wobec mniejszości”.

Jak twierdzi rada, nie ma mowy o „zakazie” lub „cenzurze”. Gremium uważa, że to dziennikarze muszą sami decydować, czy informacja o pochodzeniu sprawcy ma jakieś znaczenie dla zrozumienia sprawy i czy może zostać podana lub nie. Sprzeciw dotyczący tej decyzji wyraziła redakcja wydawanej w Dreźnie „Saechsische Zeitung”. Dziennik powiedział, że ma zamiar informować w przyszłości o pochodzeniu przestępców niezależnie od tego czy dotyczy to Niemców, czy obcokrajowców.

Mas/pch24.pl

 

 

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.