Niemcy nie chcą uznać polskiej mniejszości

foto: pixabay.com
foto: pixabay.com

Szacuje się, że w Niemczech mieszka i pracuje około 2 milionów Polaków. Władze Republiki Federalnej Niemiec robią wszystko, by nie przyznać im praw mniejszości narodowej. Ostatnia decyzja Niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie pozostawia co do tego wątpliwości.

O uznanie naszych rodaków za mniejszość narodową wnioskował Związek Polaków w Niemczech. Wniosek został jednak odrzucony, o czym poinformował pełnomocnik prawny organizacji, mec. Stefan Hambura. Niemieckie MSW w uzasadnieniu decyzji stwierdziło, że Polacy nie są za Odrą ludnością „rodzimą i tradycyjnie osiadłą”. W piśmie, które otrzymał mec. Hambura, pojawia się nawet sformułowanie, iż mniejszość polska w Niemczech nie była prawnie uznana nawet przed wojną. „Rozporządzenie z 1940 r. nie zniosło także żadnego statusu mniejszości, którego wówczas nie miało” – czytamy w piśmie strony niemieckiej.

Zupełnie inne wnioski wynikają z historycznych dokumentów, zarówno polskich, jak i niemieckich. Potwierdzają one wyraźnie, że przed wojną Polacy mieli w Niemczech formalny status mniejszości narodowej. W dokumencie z 1937 r. czytamy: „Rząd niemiecki i rząd polski skorzystały z okazji, aby w przyjaznej atmosferze podjąć rozmowę na temat położenia niemieckiej mniejszości w Polsce i polskiej mniejszości w Niemczech”. Dopiero w 1940 roku władze III Rzeszy zdelegalizowały i zakazały działalności polskich organizacji społecznych w jej granicach. Stefan Hambura przypomina, że RFN nie powinna podtrzymywać w tej kwestii decyzji władz hitlerowskiej Rzeszy. Z kolei uznanie przez Niemcy faktu istnienia polskiej mniejszości wiązałoby się jednocześnie z możliwością dochodzenia przez polską stronę odszkodowań za zagrabiony w 1940 r. majątek.

– Do dzisiaj w Niemczech mieszkają osoby należące do polskiej mniejszości, które spełniają kryteria ustalone przez niemiecki rząd – dodaje Hambura. Niemcy przyznali status mniejszości przedstawicielom zaledwie kilku narodowości. Należą do nich: Duńczycy, Serbowie Łużyccy, Fryzyjczycy i Romowie. Dzięki statusowi prawnemu, mniejszości mogą korzystać m.in. z dofinansowania przedsięwzięć kulturalnych, oświatowych oraz z licznych uprawnień instytucjonalnych.

Szy/kresy.pl, wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net