„Nil” powieszony

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

24 lutego 1953 roku o godz. 15.00 w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej został powieszony gen. August Emil Fieldorf „Nil”. Był on organizatorem i przywódcą Kedywu Armii Krajowej oraz generałem brygady wojska polskiego. Po śmierci został odznaczony Orderem Orła Białego.

Generał „Nil” urodził się 20 marca 1895 roku w Krakowie. W czasie I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich. W 1916 awansował na sierżanta, a w 1917 został skierowany do szkoły oficerskiej. Podczas II wojny światowej walczył jako dowódca 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych im. Giuseppe Garibaldiego 12. Dywizji Piechoty. 13 maja 1940 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

NKWD aresztowało go pod fałszywym nazwiskiem Walenty Gdanicki dnia 7 marca 1945 roku. Nie został rozpoznany i przewieziono go do obozu pracy na Uralu. W 1948 roku w Rejonowej Komendzie Uzupełnień w Łodzi ujawnił swoje prawdziwe imię i nazwisko oraz stopień generała brygady. 10 listopada 1950 roku został aresztowany przez UB. Przewieziono go do Warszawy i umieszczono w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Koszykowej. Następnie przeniesiono go do więzienia mokotowskiego. Zatrzymano go pod zarzutem wydawania rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich. Na karę śmierci przez powieszenie skazała go sędzia Maria Gurowska (właśc. Maria Sand).

Miejsce pochówku pozostawało do niedawna nieznane. W kwietniu 2009 pojawiły się informacje, że pracownikom IPN udało się ustalić lokalizację grobu. Ciało generała spoczywa prawdopodobnie na Powązkach, blisko symbolicznego grobu wystawionego dla uczczenia jego pamięci.

Joan/Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.