15 czerwca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Norwegia, Irlandia i Hiszpania uznały państwo palestyńskie

Norwegia, Irlandia i Hiszpania uznały wczoraj istnienie Palestyny. Palestynę uznaje obecnie większość państw świata, w tym Polska. Stało się to jeszcze w czasach PRL.

Wczoraj Norwegia ogłosiła uznanie Palestyny jako państwa. Później podobną decyzję przekazały Irlandia i Hiszpania.

Decyzje europejskich państw są groźne dla zbrodniczego rządu w Tel Awiwie. Pojawia się bowiem kwestia granic.

Premier Norwegii Jonas Gahr Store podczas specjalnej konferencji prasowej powiedział, że „podział terytorialny między państwem Palestyna a państwem Izrael powinien opierać się na granicach sprzed 4 czerwca 1967 roku”. Chodzi o granice sprzed wojny sześciodniowej. Wówczas Tel Awiw zajął należące do Syrii Wzgórza Golan, jordański Zachodni Brzeg Jordanu i Jerozolimę Wschodnią.

Palestynę formalnie uznaje około 140 ze 193 państw należących do Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Polska uznaje ją jako spuścizna po PRL-u. PRL uznał państwo palestyńskie w 1988 roku, po ogłoszeniu deklaracji niepodległości Palestyńskiej Rady Narodowej, parlamentu Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Pamiętać należy, że w Palestynie żyją także chrześcijanie. Według Centralnego Biura Statystycznego Autonomii Palestyńskiej, na terenie autonomii w 2017 roku żyło 47 tys. wyznawców Chrystusa. Z kolei w zniszczonej aktualnie Strefie Gazy żyło 1,1 tys. chrześcijan.

Dokładne liczby nie są znane, jednak od czasu przejęcia kontroli nad Palestyną przez państwo ze stolicą w Tel Awiwie w 1948 roku populacja chrześcijan zaczęła się drastycznie kurczyć. Według różnych szacunków, w ciągu siedemdziesięciu lat liczba wyznawców Chrystusa w Palestynie zmalała około 10-ciokrotnie. To efekt polityki rządu w Tel Awiwie.

Z powodu wojny na terenie Strefy Gazy, liczba chrześcijan zmaleje zapewne jeszcze bardziej.

rmf24.pl / pch24.pl / kresy.pl

fot. ilustracyjne / fot. safary248 / pixabay / AI

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net