19 maja 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Nowe powołania w brytyjskich zakonach żeńskich

foto: Eugenio Hansen, OFS, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Eugenio Hansen, OFS, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Brytyjskie zakony żeńskie zaskakują nieoczekiwanym wzrostem powołań. W ubiegłym roku nowicjat rozpoczęły 44 kobiety. To największa liczba kandydatek od ćwierćwiecza.

W zeszłym roku 17 młodych kobiet zasiliło klasztory kontemplacyjne, a 27 zgromadzenia apostolskie. I to kolejna bardzo dobra wiadomość, bowiem tendencja zwyżkowa utrzymuje się od dekady.

Ożywienie powołaniowe to dobry sygnał dla zgromadzeń apostolskich, gdzie wcześniej kryzys powołań był najbardziej widoczny. Jak podkreśla s. Cathy Jones, odpowiedzialna w Anglii i Walii za promocję powołań zakonnych, jeszcze dziesięć lat temu wszystko wskazywało, że zgromadzenia apostolskie będą powoli wymierały. W ostatnich latach w wielu brytyjskich zakonach żeńskich zaszły jednak istotne zmiany. Siostry zrobiły rachunek sumienia, powróciły do swoich korzeni, odzyskały swą tożsamość, a także pewność siebie. Dzięki temu łatwiej mogą teraz wyjaśniać, na czym polega ich misja w świecie, przez co życie konsekrowane może być dla młodych jedną z możliwości ich drogi.

Skuteczną inicjatywą okazały się również nowe sposoby działania duszpasterstw powołaniowych. Proponują one młodym pomoc w rozeznaniu życiowego powołania, nie narzucając z góry, że mogłoby to być powołanie duchowne. Ważne jest również, że zgromadzenia zakonne są dziś bardziej otwarte dla poszukujących swego powołania. Można je znaleźć w Internecie. Często stanowią zachętę do osobistego przekonania się, jak wygląda codzienność bycia we wspólnocie zakonnej.

Trochę gorzej wygląda sytuacja z powołaniami do kapłaństwa. Zdaniem o. Christophera Jamisona OSB, dyrektora narodowego biura ds. powołań kapłańskich, ożywienie powołaniowe jest z pewnością efektem pracy duszpasterskiej z młodzieżą męską w ostatnim czasie. Przekłada się to na długofalową perspektywę nowych powołań do kapłaństwa. Pod tym względem ubiegły rok był jednak trudny. Liczba seminarzystów na pierwszym roku spadła z 44 do 35. W trzech walijskich diecezjach nie było żadnego nowego seminarzysty. Spadła również liczba nowicjuszy w zakonach męskich – z 22 do 18.

Mug/pl.radiovaticana.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net