Nowe prawo o działalności gospodarczej

Nowy rządowy projekt Prawa o działalności gospodarczej przewiduje, że przedsiębiorca korzysta ze swobody działania w granicach przewidzianych przez legislację, a organy administracji publicznej (np. urzędy skarbowe) będą przyjmowały wykładnię przepisów korzystną dla przedsiębiorcy.

Projekt stanowi swoiste legislacyjne novum, ponieważ zasady prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej znajdowały się dotychczas w 140 ustawach. Nowością jest instytucja niezależnego mediatora funkcjonującego między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej. Ustawa zobowiązuje organy administracji do planowania kontroli, a także do przeprowadzenia jej w sytuacji, gdy wystąpi prawdopodobieństwo naruszenia przez przedsiębiorcę przepisów. Wszelkie dokumenty mają być sprawdzane w miejscu ich przechowywania. Również sami przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o przeprowadzenie wspólnej kontroli. W projekcie znalazło się również założenie, by w przypadku trudnych do rozstrzygnięcia wątpliwości interpretacyjnych, organy administracyjne rozstrzygały sprawy tak, by nie pogorszyć sytuacji przedsiębiorcy.

Zmianę przepisów uzasadniono faktem, iż dotychczasowa, wielokrotnie nowelizowana ustawa o działalności gospodarczej z 2004 roku nie spełnia już oczekiwań zainteresowanych i nie odzwierciedla rzeczywistych problemów rynkowych.

Mug/polskieradio.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net