15 maja 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Nowe zasady w szkołach katolickich w USA

foto: Freeimages.com
foto: Freeimages.com

Salvatore Cordileone, arcybiskup z archidiecezji San Francisco, wystąpił z propozycją modyfikacji zasad zatrudniania i zwalniania nauczycieli z katolickich szkół i uczelni. Według niego w szkołach katolickich powinni pracować pedagodzy identyfikujący się z cywilizacją chrześcijańską i żyjący jej zasadami. Tej propozycji sprzeciwił się związek zawodowy nauczycieli. Protest podpisało aż 75% pedagogów pracujących w katolickich ośrodkach.

Pomimo protestów nauczycielskich, 19 sierpnia bieżącego roku podpisano porozumienie między archidiecezją i związkiem zawodowym. Do dokumentu załączono pismo regulujące zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli ze szkół i uczelni katolickich. Stwierdza się w nim, że członkowie związku nauczycielskiego „(…) uznają niepowtarzalny charakter archidiecezjalnego systemu szkolnego, to znaczy że jest katolicki i zobowiązują się do zapewnienia edukacji zgodnej z zasadami katolickimi”. W innej części można przeczytać, że „(…) nauczanie i nakazy katolickie pozostają najważniejsze w całym okresie obowiązywania niniejszej umowy, i że żadne z postanowień umowy nie może być interpretowane jako ‘wtrącanie się’ przez organ nadzorujący w kwestie pracownicze, jeśli wykonuje on swoje obowiązki kanoniczne”.

Od nauczycieli, którzy pracują w katolickich placówkach, klauzula wymaga wypełniania swoich obowiązków określonych w kontrakcie zawodowym zgodnie z duchem i doktryną Kościoła. Do innych powinności wynikających z zawartego porozumienia należy przede wszystkim pomoc w rozwoju zdolności moralnych uczniów w sposób zgodny z doktryną, normami i nakazami wiary katolickiej. Z zawartych w porozumieniu powinności i wymogów nauczyciele mają być okresowo rozliczani. To nie pierwszy przypadek takiej klauzuli w Stanach Zjednoczonych. W 30 proc. diecezji amerykańskich wyszczególniono piśmiennie zachowania nauczycieli katolickich, za które mogą być zwolnieni ze szkół. Wśród owych zachowań znaleźć można m.in. popieranie: prawa do mordowania nienarodzonych dzieci, małżeństw homoseksualnych, gender studies, pozamałżeńskiego współżycia, konkubinatu, in vitro, surogacji, homoseksualizmu i antykoncepcji.

 Matt/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net