21 czerwca 2024
Wiadomości

Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka przyjęta przez Senat

foto: twitter.com/Bielsat_pl
foto: twitter.com/Bielsat_pl

Wczoraj Senat przyjął nowelizację ustawy o Karcie Polaka. Wprowadzone zmiany ułatwią posiadaczom Karty m.in. osiedlenie się w naszym kraju, a także ubieganie się o polskie obywatelstwo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szacuje, że dzięki zmianom w prawie do Polski może przyjechać nawet kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków ze Wschodu.

Nowelizacja będzie w pełni uprawomocniona po podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Senator Andrzej Warzocha podczas dyskusji zwrócił uwagę, że mamy moralny obowiązek zadośćuczynienia Polakom, którzy nie z własnej winy znaleźli się poza granicami III RP. – To swoje moralne zobowiązanie adresujemy oczywiście przede wszystkim do tych Polaków, których losy wypchnęły niejako poza granice Rzeczypospolitej, czyli tych, którzy mieszkają na wschód od Bugu, zarówno w części europejskiej, jak i azjatyckiej dawnego Związku Sowieckiego. Przypomnę, że w tym sensie wypełniamy swój obowiązek, wynikający z Konstytucji RP, a poszczególne ustawy, w tym ustawa o Karcie Polaka jest niejako rozwinięciem tego obowiązku i doprecyzowaniem i doborem odpowiednich instrumentów w celu realizacji tego zadania, które wynika z Konstytucji – powiedział senator.

Dzięki Karcie Polaka rodacy przybywający do naszego kraju, którzy zamierzają tu osiąść na stałe, otrzymają wizę oraz Kartę Stałego Pobytu nie ponosząc kosztów. Po roku dostaną także polskie obywatelstwo. Ponadto będą mogli starać się o pomoc finansową ze strony państwa na okres dziewięciu miesięcy, dopłaty na wynajęcie mieszkania oraz naukę języka polskiego i kursów zawodowych. Wnioski o Kartę Polaka będzie można składać także w urzędach wojewódzkich, a nie jak dotychczas, tylko w konsulatach RP.

Dokument ten potwierdza przynależność do narodu polskiego. Wydawany jest osobom polskiego pochodzenia, które żyją w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych po rozpadzie ZSRS.

Maj/kresy.pl, pch24.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net