Noworodki otrzymają książeczkę zdrowia dziecka

foto: FreeImgaes
foto: FreeImgaes

Od stycznia szpitale zaczną znów wydawać rodzicom książeczkę zdrowia dziecka. Będą w niej zawarte informacje o przebytych chorobach i alergiach. Takie posunięcie ma uszczelnić system monitorowania dokumentacji medycznej dziecka.

Książeczki wydawane od nowego roku mają być stałym elementem dokumentacji medycznej. Przy wypisie ze szpitala po porodzie rodzice otrzymają dokument, który będą okazywać zawsze podczas badania profilaktycznego dziecka. Lekarze i pielęgniarki będą w książeczce dokonywać wpisu każdej przebytej choroby, szczepienia i alergii występującej u dziecka. Ponadto planowana jest wersja elektroniczna dokumentu.

– Taki dokument noszony przez rodziców wszędzie tam, gdzie dziecko kontaktuje się z lekarzem, ma sens medyczny; wszyscy jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Być może pewien nierestrykcyjny sposób przestrzegania tego, co tam się wpisuje jest rozwiązaniem – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej. – Nie wszystkie strony w książeczce do końca muszą być wypełnione, musi być wypełnione to, co jest istotne, np. takie informacje jak szczepienia, pobyty szpitalne i inne informacje medyczne, które mają istotne znaczenie dla przyszłości dziecka – dodał Konstanty Radziwiłł.

Dotychczas książeczki były jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych, a wzór dokumentu nie był określony. Wprowadzenia książeczki domagał się rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W jego opinii zmiana przyczyni się do lepszego monitorowania historii medycznej dziecka oraz pomoże przeciwdziałać zjawiskom przemocy i zaniedbywania. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że wpisy lekarskie pomogą również rodzicom w wypełnianiu zaleceń lekarskich dotyczących dziecka. Minister nie przewiduje sankcji dla rodziców, którzy nie będą okazywać książeczki podczas wizyt.

W książeczce znajdą się takie informacje jak: dane osobowe dziecka i opiekunów, numer PESEL, płeć, grupa krwi. Opisany zostanie przebieg ciąży i porodu. Zapisane będą również informacje o wadze noworodka, ocena w skali Apgar, dane z obserwacji dziecka na oddziale noworodkowym oraz z dnia wypisu ze szpitala. Podczas wizyt dane w książeczce uzupełniać będą lekarz, pielęgniarka lub położna. Znajdą się tam informacje o terminach wizyt profilaktycznych, przebytych chorobach zakaźnych, konsultacjach specjalistycznych, reakcjach anafilaktycznych, uczuleniach i hospitalizacjach. Książeczka ma zawierać także ewentualne zwolnienia z wychowania fizycznego, ich przyczyny oraz rodzaje ćwiczeń, z których dziecko jest zwolnione.

Szy/radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net