2 kwietnia 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Nowy biskup pomocniczy w Warszawie

Ks. prof. dr hab. Michał Janocha został nowym biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej. O nominacji papieża Franciszka poinformował nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Święcenia biskupie nominat przyjmie w Archikatedrze Św. Jana w Warszawie w dniu 14 czerwca.

Ks. Michał Janocha urodził się w Warszawie, ma 56 lat i jest historykiem sztuki, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku w stolicy.

Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół historii sztuki i tradycji bizantyjskiej w perspektywie porównawczej Zachodu i Wschodu. Zajmuje się również teologią kultury, związkami kultury i teologii kościołów rytu łacińskiego i prawosławnego. Przez szereg lat pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W jego dorobku znajduje się m.in. sześć książek i ponad 100 artykułów naukowych.

Papież Franciszek przydzielił mu stolicę tytularną Barica. Jako motto biskupie nominat wybrał słowa z ks. Apokalipsy św. Jana: „Marana tha” (Przyjdź, Panie Jezu).

Biskup pomocniczy jest powoływany w Kościele do pomocy biskupowi diecezjalnemu. W Archidiecezji Warszawskiej funkcje te pełnią aktualnie bp Rafał Markowski i bp Piotr Jarecki.

Mug/archidiecezja.warszawa.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net