Nowy taryfikator mandatów. Dzieci i nastolatki w wieku 10-18 lat nie mogą jeździć rowerem bez uprawnień. Kara to nawet 1500 zł

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Na mocy przepisów, które weszły w życie, oberwie się jednak nie tylko kierowcom aut, ale również rodzicom, których dzieci jeżdżą rowerami bez odpowiednich uprawnień. Kara za to – wedle prawa III RP – wykroczenie od kilku dni wynosi półtora tysiąca złotych.

Nowy taryfikator mandatów obejmuje nie tylko kierowców samochodów. Nowelizacja dotyczy także osób kierujących pojazdami innymi, niż mechaniczne, czyli rowerów, hulajnóg elektrycznych czy urządzeń transportu osobistego.

– Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych – czytamy w nowelizacji w § 1a.

– W Polsce dotyczyć to będzie osób od 10 do 18 roku życia. Bowiem dopiero dorosły może kierować tymi pojazdami bez uprawnień, a dzieci od 10 roku życia muszą posiadać co najmniej kartę rowerową – zaznacza portal brd24.pl. Dzieci poniżej 10 roku życia na rowerach traktowani są według przepisów jak piesi. Nie wolno im, poza pewnymi wyjątkami, kierować hulajnogami elektrycznymi.

Przepis dotyczy także jazdy rowerem bez uprawnień np. po osiedlu. W ustawie bowiem zaznaczono, że wykroczenie to popełnia się także „w strefie zamieszkania”.

– Tyle samo grozić będzie osobom bez karty rowerowej, które jeździć chciałyby po drodze publicznej, ale i po choćby na terenie osiedla mieszkalnego (strefa zamieszkania) na hulajnodze elektrycznej. Wykroczenia nie będą za to popełniać młodsze dzieci – do 10. roku życia – jeżdżące na hulajnodze elektrycznej w strefie zamieszkania pod opieką dorosłych. Bowiem inna regulacja prawna – ustawa o UTO – dopuszcza taką możliwość – zaznacza brd24.pl.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net