28 lutego 2024
Wiadomości

NSA zniszczy dane telefoniczne Amerykanów

Dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) informuje, że Agencja nie tylko zaprzestaje analizy przechowywanych starych danych telefonicznych Amerykanów, ale także będzie je niszczyć. Ustawę, która ma zreformować kontrowersyjny program inwigilacji przyjęto  w czerwcu.

Jak zapowiedział szef NSA, wszystkie dane, które zebrano podczas programu maskowego zbierania metadanych o rozmowach telefonicznych Amerykanów, zostaną zniszczone. Decyzja ta wiąże się ściśle  z podpisaną w czerwcu przez prezydenta Obamę ustawę tzw. Freedom Act. Dzięki niej dotychczasowy program zbierania telefonicznych metadanych zostaje przekazany firmom telefonicznym. Służby nadal będą miały dostęp do tych danych, ale jedynie za zgodą specjalnego sądu ds. wywiadu, który musi orzec, że zachodzi uzasadnione podejrzenie związków z międzynarodowym terroryzmem.

Reforma dotyczy tajnego programu, w ramach którego NSA zbierała masowo od firm telekomunikacyjnych metadane rozmów telefonicznych Amerykanów. Informacje dotyczyły m.in. związków między jakimi numerami rozmowa się odbywała, kiedy, gdzie oraz jak długo trwała. Agencja dane te przetrzymywała przez pięć lat.

Program ten wzbudził wiele kontrowersji. W szczególności w oparciu o ustawę Patriot  Act, którą przyjęto zaraz po zamachu 11 września 2001 roku. Dzięki niej łatwiej można było zapobiec kolejnym atakom terrorystycznym na Stany Zjednoczone. Jak utrzymują jej przeciwnicy, ustawa ta była nadmiernie wykorzystywana do inwigilacji Amerykanów, która w takim wypadku nie dawała gwarancji ochrony praw obywatelskich, w szczególności prywatności.

Organizacje chroniące prawa człowieka zarzucały władzy, że metadane wystarczą, aby NSA mogła uzyskać dokładne informacje na temat życia codziennego Amerykanów. Ponadto zwrócili uwagę,  że program ten jest mało skuteczny. Ich zdaniem, nie można wskazać konkretnych przykładów, gdzie inwigilacja ta przyczyniłaby się do odkrycia nieznanego wcześniej spisku czy zapobiegła atakowi terrorystycznemu.

Kaoch/naszdziennik.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net