3 marca 2024
HistoriaWiadomości

Obchody Poznańskiego Czerwca 1956

foto: wikimedia commons
foto: wikimedia commons

Przez cały weekend w Poznaniu odbywały się uroczystości rocznicowe związane z upamiętnieniem pierwszego bohaterskiego i spontanicznego powstania klasy robotniczej, wymierzonego przeciwko czerwonej tyranii.

28 czerwca 1956 robotnicy poznańskich zakładów Cegielskiego (wówczas im. Stalina) przerwali pracę i wyszli na ulice pod hasłami wolności i godnych warunków życia. Spontanicznie dołączali do nich pracownicy innych przedsiębiorstw stolicy Wielkopolski. Była to pierwsza „czerwona kartka”, pierwsze wielkie społecznie „nie”, rzucone w twarz komunistycznej dyktaturze. Według szacunków historyków, na ulicach Poznania protestowało wtedy około 100 tys. robotników i mieszkańców miasta.

Pokojowa demonstracja przerodziła się w kilkudniowe krwawe starcia z oddziałami MO i sprowadzonymi w celu pacyfikacji miasta oddziałami wojska. Zginęło blisko 60 cywilnych osób. Symboliczną ofiarą tamtych wydarzeń stał się 13-letni uczeń Romek Strzałkowski, który zginął przed gmachem UB na poznańskich Jeżycach od kuli ubeckiego snajpera.

Rocznicowe obchody 59. rocznicy Powstania rozpoczęły się 25 czerwca od uroczystości w Zespole Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 oraz spotkania młodzieży pod pomnikiem Poznańskich Krzyży. W piątek 26 czerwca złożone zostały kwiaty w punktach miasta, gdzie obecnie widnieją tablice pamiątkowe przypominające wydarzenia sprzed 59 lat. Znajdują się one m. in. przy zakładach ZNTK przy ul. Roboczej, na budynku dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej oraz na terenie zakładów Cegielskiego przy ul. 28 Czerwca 1956 r.

Główne obchody rocznicy odbyły się wczoraj, 28 czerwca. Poprzedziła je Msza Św. w kościele OO. Dominikanów. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Poznańskich Krzyży na centralnym placu Mickiewicza, gdzie odbywały się główne uroczystości rocznicowe.

Poznański Czerwiec 1956 zapoczątkował lawinę wydarzeń, które doprowadziły do destalinizacji i przebudowy sceny politycznej. Zaowocował równeiż zmianą kursu władzy, której symbolem stało się wystąpienie Władysława Gomułki na wielkiej manifestacji na warszawskim Placu Defilad w październiku 1956. Odbił się również wielkim echem w Europie i stanowił inspirację dla bohaterskiego Powstania Węgierskiego w 1956, które zostało krwawo stłumione przez wojska ZSSR.

Mug/wiadomosci.wp.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net