21 czerwca 2024
HistoriaWiadomości

Obława Augustowska

W lipcu 1945 roku oddziały 50 Armii radzieckiej oraz wojska NKWD i wydzielone oddziały LWP i UB przeprowadziły operację zwaną obławą augustowską. Akcja miała na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w regionie Suwałk i Augustowa.

foto: YouTube (Radio 5), "Hołd ofiarom Obławy Augustowskiej"
foto: YouTube (Radio 5), „Hołd ofiarom Obławy Augustowskiej”

Obława augustowska czasami nazywana jest „Małym Katyniem”. Akcja pacyfikacyjna toczyła się od 10 do 25 lipca na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Operacja była kierowana prawdopodobnie z Augustowa, gdzie było ulokowane dowództwo sowieckiego kontrwywiadu wojskowego Smiersz. Zatrzymano wówczas ponad 7 tys. osób, które więziono w ponad 50 miejscach.

Sowieci tworzyli specjalne obozy, w których torturowano i przesłuchiwano zatrzymanych. Więźniowie byli przetrzymywani w dołach zalanych wodą, a ich ciała były skrępowane drutem kolczastym. 252 aresztowanych Litwinów, którzy byli zaangażowani w litewski ruch niepodległościowy, przekazano miejscowym organom NKWD. Około 600 Polaków wywieziono w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął. Aresztowań dokonały organy Smiersz 3 Frontu Białoruskiego.

Podejrzewa się, że więźniowie zostali wywiezieni w okolice Grodna i zamordowani na terenie tzw. Fortów Grodzieńskich, gdzie wcześniej NKWD przeprowadzało inne masowe egzekucje. Według rosyjskiego historyka Nikity Pietrowa, który rozszyfrował  depeszę wysłaną do do szefa NKWD Ławrentija Berii, obława została przeprowadzona na osobisty rozkaz Józefa Stalina.

Władze PRL nigdy nie potwierdziły faktu obławy. Śledztwo z 1992 roku w tej sprawie wszczęła prokuratura w Suwałkach. Ponownie podjął je w 2000 roku Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Ciał ofiar nigdy nie znaleziono. Podejrzewa się, że mogły zostać pochowane w lesie na uroczysku Wielki Bór koło Gib. Co roku w Gibach odbywają się uroczyste obchody rocznicy obławy. W 1991 roku, po przeprowadzonych ekshumacjach, ustawiono tam krzyż na symbolicznej mogile zaginionych. Wypisano na nim nazwiska 530 osób. 9 lipca 2015 roku Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

Mas/wiki

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net