4 marca 2024
HistoriaWiadomości

Obrona pracy magisterskiej na polu bitwy

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Pomysł obrony pracy magisterskiej w formie rekonstrukcji historycznej powstał w trakcie egzaminu z metodologii. Jej autor, Grzegorz Antoszek, student V roku historii lubelskiego UMCS zainteresował nim swojego promotora.

– Od dawna zajmuję się tego typu inscenizacjami, współorganizowałem już kilkadziesiąt takich wydarzeń, dlatego uznałem, że warto to zrobić. Mój promotor się zgodził i zaczęliśmy działać – mówi Antoszek.

Inscenizacja dotyczy wydarzeń, które rozegrały się na Lubelszczyźnie latem 1944 roku. Przedstawia walki opóźniające pododdziału Wehrmachtu, który na południe od Lublina walczył z jednostkami Armii Czerwonej, przy współudziale Armii Krajowej. Ukazuje też okrutny los żołnierzy AK schwytanych przez NKWD.

Praca magisterska powstała w klasycznej formie pisemnej. – Pierwszy rozdział to opis historyczny, w kolejnych jest scenariusz inscenizacji – mówi Antoszek. – Wezmą w niej udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere”, do której należę. Łącznie uczestniczyć będzie ponad 50 osób. Użyjemy 30 sztuk broni hukowej i pięciu pojazdów – dodaje.

– Będzie to pierwsza obrona poza uniwersytetem. To rodzaj unaukowiania pasji i wyjścia poza akademickość – mówi dr hab. Robert Litwiński, dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS i promotor pracy pana Antoszka. – Zgodziłem się na taką formę obrony, bo mamy przykład pasjonata, zajmującego się rekonstrukcją historyczną. Trudno byłoby obronić taką pracę poprzez słowo pisane. Praktyka jest tu jak najbardziej wskazana – dodaje dziekan.

Rekonstrukcja odbędzie się 19 lipca o godz. 14 w Muzeum Wsi Lubelskiej na Sławinku koło Lublina.

Mug/dziennikwschodni.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net