3 marca 2024
Wiadomości

Odkryto wodę na Marsie

NASA poinformowała, że na Marsie odnaleziono H2O w stanie ciekłym. Mimo mrozu, okresowo występuje tam woda. Jest to przełomowe odkrycie w historii badań czerwonej planety.

foto: nasa.gov
foto: nasa.gov

Sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter za pomocą spektrometru zebrała niepodważalne dowody na to, że na Marsie jest woda. Gleba planety w zbadanym miejscu nasączona jest solanką, wodą wymieszaną z solą oraz z nadchloranem wapnia. Dzięki temu połączeniu, temperatura zamarzania wody zostaje obniżona do -70 stopni Celsjusza.

– Te ciemne pasma tworzą się późną wiosną, powiększają się latem, a znikają jesienią – powiedział na specjalnej konferencji Jim Green, dyrektor NASA. Ciemne smugi widoczne na zdjęciu pojawiają się przy -23 stopniach Celsjusza. – Dzięki badaniom wiemy, że trzy miliardy lat temu Mars wyglądał zupełnie inaczej. Miał atmosferę, a na powierzchni duży ocean płynnej wody. Mars ucierpiał z powodu potężnej zmiany klimatu i dlatego nie widzimy już wody płynącej po powierzchni Czerwonej Planety. Dzisiaj doszło do rewolucji w jej rozumieniu – wyjaśniał dyrektor NASA.

O odnalezieniu cząstek H2O NASA informowała już wcześniej. Były one jednak zamrożone. Wcześniej twierdzono, że w atmosferze czerwonej planety para wodna stanowi 0,03 proc. zawartości. Sądzono, że niska temperatura nie pozwala na występowanie wody w stanie ciekłym, ale zdarza się, że pada tam śnieg. Uważano także, że 3-4 mld lat temu, gdy na Marsie było cieplej, jego północną część obejmowały dwa oceany.

Woda na tej planecie oznacza, że może istnieć na niej życie.

CWIK/newsweek.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net