19 czerwca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Ofiara dżihadystów kandydatem na ołtarze

75-letni holenderski jezuita, o. Frans van der Lugt, zginął w kwietniu zeszłego roku w Homs w Syrii, podczas oblężenia miasta przez islamistów. Został zabity przez snajpera w centrum miasta.

Żył w Syrii przez 40 lat, pracując wśród ubogich i posługując chorym, przez co był także szanowany przez społeczność muzułmańską. W czasie trwającego blisko 3 lata oblężenia, współbracia wielokrotnie proponowali, aby opuścił ogarnięte walkami miasto. Za każdym razem stanowczo odmawiał. Mówił, że chce służyć miejscowym chrześcijanom, proszącym go o opiekę. W trakcie trzydniowego rozejmu w lutym 2014 roku, niewielkiej grupie chrześcijan udało się opuścić Homs. Mimo próśb, o. van der Lugt nie chciał do nich dołączyć.

– Watykan powinien rozważyć wdrożenie procedur zmierzających do wyniesienia o. van der Lugta na ołtarze. W tym strasznym czasie zakonnik udostępnił siedzibę jezuitów w Homs zarówno dla chrześcijan i muzułmanów, a budynek stał się miejscem pojednania między nimi – powiedział o. Ziad Hilal SJ podczas przemowy w imieniu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. o. Hilal pracował z z van der Lugtem od 2009 roku aż do śmierci.

– Żył życiem jak Matka Teresa. Zawsze stawiał potrzeby innych nad własne – twierdzi o. Hilal. Przypominając rozmowę telefoniczną, tuż przed śmiercią o. Fransa, przytoczył jego słowa: „Zostałem, by chronić wspólnotę chrześcijańską w tym miejscu. Teraz jestem tu jedynym kapłanem”.

Mug/catholicherald.co.uk

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net