28 listopada 2023
Wiadomości

Oficjalne wyniki wyborów. Po raz pierwszy od ponad 30 lat bez Mniejszości Niemieckiej w Sejmie. Konfederacja 18 posłów, w tym 4-ech z Korony. Atak na JKM-a

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podała wyniki wyborów ze wszystkich obwodów. Opozycja zdobyła zdecydowanie więcej mandatów, niż PiS. Konfederacja Wolność i Niepodległość będzie miała 18 posłów, z czego czterech z Konfederacji Korony Polskiej. Do Sejmu nie wszedł m.in. Janusz Korwin-Mikke, którego już atakuje oligarchia Ruchu Narodowego. Do Sejmu nie wszedł też nikt z Mniejszości Niemieckiej.

PKW podała już dane ze wszystkich obwodów. PiS uzyskał 35,38 proc. głosów. 30,70 proc. uzyskała KO, zaś podium zamknęła Trzecia Droga z wynikiem 14,40 proc..

Do Sejmu weszła jeszcze Nowa Lewica z wynikiem 8,61 proc. i Konfederacja z 7,16 proc. głosów. Do Sejmu nie weszli Bezpartyjni Samorządowcy (1,86 proc.) i Polska Jest Jedna (1,63 proc.).

Podział mandatów w Sejmie rozkłada się następująco: PiS 194, KO 157, Trzecia Droga 65, Lewica 26 i Konfederacja 18.

Warto podkreślić, że w ramach tego ostatniego ugrupowania do Sejmu dostały się cztery osoby z Konfederacji Korony Polskiej. Są to: Poseł Grzegorz Braun, Roman Fritz, dr Andrzej Zapałowski i Włodzimierz Skalik.

Do Sejmu nie wszedł żaden przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej. Nie dostał się też Janusz Korwin-Mikke. Zamiast niego z okręgu weszła żona posła Ruchu Narodowego Karina Bosak.

Janusza Korwin-Mikkego zaatakowali dziś członkowie Ruchu Narodowego.

– Gdyby pan Janusz był (dłużej) ukryty, to mielibyśmy lepszy wynik. Jego komentarze były szeroko obecne i zaszkodziły nam na finiszu kampanii. Odstraszyły wielu wyborców, zupełnie niepotrzebnie – powiedział Krzysztof Bosak w RMF FM.

– To jest czerwona kartka. Jest coś w tym symbolicznego, że po negatywnych wypowiedziach o kobietach, kobieta przeskakuje go, jeśli chodzi o wynik wyborczy – dodał.

W ostrzejszych słowach wypowiedział się inny członek RN-u, Witold Tumanowicz.

– Bardzo dobrze, że Korwin-Mikke nie dostał się do Sejmu. Nie będzie już nam szkodził – powiedział Tumanowicz.

Dodał, że złożył wniosek do sądu partyjnego przeciwko Korwin-Mikkemu, który miał „sabotować” kampanię Konfederacji.

onet.pl / wybory.gov.pl / rmf24.pl / kontrrewolucja.net

fot. Dominik Cwikła ⓒ

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Jeden komentarz do “Oficjalne wyniki wyborów. Po raz pierwszy od ponad 30 lat bez Mniejszości Niemieckiej w Sejmie. Konfederacja 18 posłów, w tym 4-ech z Korony. Atak na JKM-a

  • Już to komentowałem w innym miejscu, ale tu powtórzę:

    (1) To, że do Sejmu weszła Bosakowa, której jedynym atutem było nazwisko (nie prowadziła kampanii), świadczy dobitnie o tym, jak chory jest system wyborczy w Polsce. Z Giertychem zresztą było to samo.

    (2) Utwierdzam się w przekonaniu, że słusznie robiłem, trzymając się od Konfederacji z daleka. Gdybym oddał głos na JKM, a weszłaby Bosakowa z RN, bo poparłem jej KW, chyba szlag by mnie trafił.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net