Ogromne straty ISIS po nalotach w Iraku

Amerykańscy urzędnicy związani z obronnością podają, że co najmniej 250 członków Państwa Islamskiego zginęło, a około 40 pojazdów wojskowych zniszczono w serii amerykańskich nalotów w pobliżu irackiej Faludży. Miasto było kluczową ostoją islamistów przed niedawnym jej wyzwoleniem przez siły irackie. 

foto: YouTube (The Alex Jones Channel) “ISIS Flag Burning Challenge!”
foto: YouTube (The Alex Jones Channel) “ISIS Flag Burning Challenge!”

Urzędnicy udzielili informacji pod warunkiem zachowania anonimowości. Ostrzegli jednak, że wstępne szacunki co do liczb mogą ulec zmianie. W Internecie pojawiły się nagrania, na których widać dziesiątki całkowicie wypatroszonych cywilnych pojazdów, minivanów i SUV-ów, które były rzekomo częścią konwoju ISIS. Z wykorzystaniem niektórych spośród nich prawdopodobnie odbywał się transport ciężkiej broni lub amunicji.

Faludża, znajdująca się około 60 kilometrów od Bagdadu, stolicy Iraku, była pod kontrolą terrorystów od 2014 roku. Wysocy rangą urzędnicy iraccy zadeklarowali pełne zwycięstwo nad bojówkami Państwa Islamskiego w mieście w połowie czerwca, po prawie pięciu tygodniach ofensywy. Jednak ze względu na zmienny charakter walk, trwały one dłużej o ponad tydzień.

Finalnie oświadczono pełne wyzwolenie Faludży w zeszłym tygodniu po tym jak rządowe wojska wkroczyły do miasta al-Julan w północno-zachodniej części miasta. Był to ostatni bastion ISIS. Koalicja dowodzona przez USA, która jako pierwsza rozpoczęła naloty na terrorystów w Iraku w sierpniu zeszłego roku podaje, że w przeciągu ostatniego tygodnia zniszczono 565 obiektów należących do ISIS w 106 nalotach. Przez nieoczekiwanie rychłe zwycięstwo w Faludży nasunęły się pytania ilu bojowników rzeczywiście zajęło miasto. Pułkownik Chris Garver, rzecznik kierowanej przez USA operacji przeciwko IS powiedział w środę, że zgodnie z szacunkami podawanymi w Iraku straty ISIS wyniosły ponad 1000 ofiar.

Po tym, jak Faludża będzie całkowicie wolna od zbrodniarzy z ISIS, iracki rząd zamierza skoncentrować się na rozpoczęciu ofensywy w celu odbicia Mosulu, drugiego co do wielkości miasta w tym kraju.

miecz/en.alalam.ir

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.