OI idzie na konfrontację z cenzurą w social media. „Chcemy, by zasady blokowania treści oraz droga odwoławcza były jasne”

pixabay

Tomasz Chudzinski, ekspert Ordo Iuris w rozmowie z wSensie.pl wyjaśnił, na czym ma polegać zmiana w proponowanej ustawie gwarantującej wolność słowa w mediach społecznościowych.

– Warto tu wspomnieć przykład regulaminu Facebooka. Wcześniej znajdowały się w nim zapisy mówiące, że prawem właściwym dla rozstrzygania sporów między Facebookiem, a użytkownikiem było prawo stanu Kalifornia. Właściwym sądem był również sąd jednego z kalifornijskich hrabstw – San Mateo. Innym zastrzeżeniem wobec facebooka były również zapisy regulaminu, na podstawie których polscy użytkownicy zrzekali się pewnych uprawnień z zakresu ochrony konsumenta – powiedział Tomasz Chudzinski, ekspert Ordo Iuris.

– Te elementy się Komisji Europejskiej nie podobały i dlatego w pewnym zakresie wymogła – aczkolwiek nie udało się nakłonić do tego, by te postulaty zostały całkowicie uwzględnione – kwestię jurysdykcji, która została zmieniona. Formalnie Facebook skłania się ku temu, że prawem właściwym powinno być miejsce stałego pobytu użytkownika – dodaje.

Pojawia się jednak problem przestarzałego prawa polskiego. – Nasza ustawa wprost wskazuje w artykule 3a, że prawem właściwym jest miejsce siedziby danego przedsiębiorstwa, które świadczy usługi drogą elektroniczną. W przypadku Facebooka będzie to Irlandia. (…) Prościej mówiąc, nawet gdyby Facebook uznał właściwość prawa polskiego, to z krajowych regulacji wynika, że prawem właściwym będzie prawo irlandzkie – zauważa prawnik.

– Popieramy raczej kwestię kontroli czy uregulowania algorytmów, którymi posługuje się portal społecznościowy dokonując wstępnej oceny. Nie mamy wątpliwości – obecnie ta weryfikacja odbywa się także za pomocą algorytmu. I nasze regulacje mają pójść w tę stronę, żeby za decyzjami dotyczącymi blokowania czy ograniczania jakichś treści czy ich usuwania stał żywy człowiek – powiedział mec. Tomasz Chudzinski.

Ordo Iuris zachęca, by za pośrednictwem strony mamwplyw.pl podpisywać się pod petycją do premiera o przyjęcie propozycji prawników.

wsensie.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net