Owsiak: Niemcy nie brali udziału w mordzie w Jedwabnem

Owsiak „nie wierzy w to, co słyszy” i przekonuje, klnąc siarczyście, że jego zdaniem w pogromie w Jedwabnem nie brali udziału Niemcy. Kolejny raz porównuje też obecne władze do rządów PRL.

YouTube
YouTube

– Nie jestem fanem poprzedniego rządu, widziałem mnóstwo niedobrych rzeczy, ale to, co się teraz dzieje, zradykalizowało moje pojęcie o świecie bardzo mocno – powiedział Jerzy Owsiak w wywiadzie dla „Wyborczej”.  – Padają pewne komunikaty, których słucham i mówię: Nie wierzę, nie wierzę, że ja to słyszę – stwierdził w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską i Angeliką Swobodą. – Że Niemcy brali udział w mordzie w Jedwabnem. No, kur… mać, historia! Nawet Lech Kaczyński tę historię tak, a nie inaczej nazwał. I jeszcze dzieje się to za sprawą przyszłego szefa IPN i minister edukacji narodowej. Ta radykalizacja przypomina mi PRL. Wtedy, cokolwiek byś nie powiedziała, ludzie i tak dopisywali swoje – złości się szef WOŚP.

 – Najbardziej mnie wkurza, że my, Polacy, mamy przeogromny problem z patriotyzmem. I on jest moim zdaniem nie do rozwiązania. Chociażby wspomniane już Jedwabne jest tego najlepszym przykładem. Znowu się będziemy brali za łby, a to przecież jest fakt historyczny – dodał Owsiak. – […] dlatego gdy usłyszałem o Jedwabnem, byłem zdumiony, że ktoś idzie w taką uliczkę. Już prawie nie oglądam publicznej telewizji, także przez to – podkreślił szef WOŚP i organizator Woodstocku.

Chodzi o wypowiedź minister edukacji Anny Zalewskiej w programie „Kropka nad i” (TUTAJ). Organizacja żydowska Anti-Defamation League wyraziła „szok i rozczarowanie” z powodu słów minister Zalewskiej. Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie uznało je natomiast za głęboko niepokojące. Kongres Żydów Amerykańskich wezwał polski rząd do natychmiastowych przeprosin.

 – Polskie państwo nie brało udziału w Holokauście. Polskie Państwo Podziemne karało śmiercią wszystkich tych Polaków, którzy niegodziwie się zachowywali. Tego nie zamierzamy ukrywać, ale przekaz historii, i to każde państwo robi, buduje się na pozytywnym wizerunku. To jest chyba naturalne – powiedział powołany na stanowisko szefa IPN Jarosław Szarek. Dopytywany przez posła PO Michała Szczerbę, kto dokładnie był wykonawcą zbrodni w Jedwabnem odpowiedział, że „wykonawcami tej zbrodni byli Niemcy, którzy wykorzystali w tej machinie własnego terroru – pod przymusem – grupkę Polaków”. – I tutaj odpowiedzialność w pełni za tę zbrodnię pada na niemiecki totalitaryzm. Polskie Państwo Podziemne wszelkie przejawy kolaboracji z Niemcami, szmalcownictwa, karało śmiercią – podkreślił Szarek, który jest „zwolennikiem wolności badań naukowych”. – Jeżeli pojawią się nowe fakty, dokumenty, to trzeba je badać, przed tym nie możemy uciekać – dodał szef IPN. –  W nauce, jak i w życiu najważniejsze jest dochodzenie do prawdy – podsumował Szarek.

Maj/onet.pl, pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net