Papież abdykował

foto: YouTube (vatican) " Announcement of Pope Benedict XVI's resignation"
foto: YouTube (vatican) „
Announcement of Pope Benedict XVI’s resignation”

28 lutego papież Benedykt XVI ustąpił z urzędu, co ogłosił już 11 lutego 2013 roku w Watykanie. Ustąpienie ze stanowiska uczyniło go pierwszym papieżem opuszczającym urząd od czasów rezygnacji Grzegorza XII w 1415 roku.

Decyzja papieża była wielkim zaskoczeniem, ponieważ jego poprzednicy piastowali urząd aż do śmierci. Benedykt XVI poinformował, że przyczyną takiej decyzji są problemy ze zdrowiem i brak sił. – Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową – mówił Benedykt XVI.

Swoją decyzję papież ogłosił po łacinie w Pałacu Apostolskim w Sala del Concistoro. W oświadczeniu zwrócił uwagę na słabnące siły z powodu podeszłego wieku oraz osłabienie sił fizycznych i duchowych. Jednocześnie zaznaczył, że będzie kontynuować swoją posługę w Kościele. Zgodnie z wypowiedzią rzecznika, papież opuścił Watykan i udał się do rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie spędził dwa miesiące. 2 maja 2013 roku Benedykt XVI zamieszkał w klasztorze Maer Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Przysługuje mu tytuł Emerytowanego Biskupa Rzymu.

Mas/Wiki, tvn24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.