Papież: nie wykorzystujcie ludzi świeckich

Papież Franciszek w opublikowanym przedwczoraj liście na temat roli świeckich w życiu publicznym w Ameryce Łacińskiej, podkreślił, że „powinni oni służyć świeckim, a nie ich wykorzystywać”. Papież dodał, że Kościół w Ameryce Łacińskiej najbardziej niszczy „klerykalizm”.

W obszernym liście do kard. Marca Ouelleta, przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, Franciszek wyjaśnił, że chce podążać za dyskusjami, które powstały w trakcie Zgromadzenia Plenarnego, tak by przyniosło ono owoce. Papież przypomniał, że „Kościół nie jest elitą kapłanów, osób konsekrowanych i biskupów”, tylko należą do niego wszyscy wierni. Ojciec święty  uznał „klerykalizm” za największe zagrożenie dla Kościoła w Ameryce Południowej. W Jego ocenie jest „błędnie odczytaną eklezjologią Soboru Watykańskiego II”. – „Klerykalizm” ma wiele negatywnych skutków – powiedział papież. Unicestwia osobowość chrześcijan i powoduje umniejszenie łaski naszego chrztu.

Ojciec święty namawiał duchownych, by popierali starania wiernych świeckich, którzy działają w sferze publicznej. Franciszek dodał jednak, że „nie jest zadaniem kapłana mówić świeckim, co muszą robić”, ponieważ „sami wiedzą lepiej niż my, co zrobić w konkretnych sytuacjach”. – To nielogiczne, a nawet niemożliwe dla nas jako duszpasterzy, aby sądzić, że mamy monopol na rozwiązanie licznych wyzwań rzucanych przez współczesne życie – twierdzi papież. Franciszek zaznaczył, że świeccy są „bohaterami Kościoła i świata” i jednocześnie podkreślił, że kapłani są „wezwani, by im służyć, a nie wykorzystywać ich”.

Mas/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net