Patriotyczne koszulki nie podobają się ZNP

Znany z sympatii lewicowych Związek Nauczycielstwa Polskiego jest niezadowolony z powodu coraz większej popularności patriotycznej odzieży wśród uczniów. W wydawanym przez ZNP tygodniku „Głos” ukazał się nawet artykuł na ten temat, w którym odzież z symboliką patriotyczną określona jest jako nietolerancyjna, przekraczająca granice dobrego smaku i „kibolska”.

foto: Joanna Anuszkiewicz/Kontrrewolucja.net ⓒ
foto: Joanna Anuszkiewicz/Kontrrewolucja.net ⓒ

Autorka tekstu, Magdalena Goetz, wyraża ogromne zaniepokojenie popularnością wśród młodzieży symboli i obrazów, które określa jako wulgarne, nietolerancyjne i promujące przemoc. „Odzież >>patriotyczna<< i >>kibolska<< to niby [sic! – red.] dwa różne zjawiska, jednak mają wiele wspólnego. Nie tylko oba te typy odzieży są produkowane przez te same firmy, ale też są noszone przez młodzież (zwykle chłopców) o podobnych poglądach politycznych i często służą właśnie do ich manifestowania” – straszy Goetz na łamach „Głosu”. Czytamy dalej: „Niektóre ciuchy wyglądają niemal elegancko – symbole na nich są dyskretne, są z dobrych tkanin o modnym kroju. Ale są i takie, które obok haseł nawiązujących do historii mają przedstawiające agresję grafiki (np. żołnierza celującego z broni maszynowej prosto w >>widza<<)”.

Do Goetz przyłącza się wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński. – Niestety, ale pojawiają się tam hasła nacjonalistyczne, ksenofobiczne i nawołujące do przemocy – twierdzi.

„Co innego manifestować swój patriotyzm strojem takim jak na zdjęciu, a co innego ubierać się w szowinistyczne hasła” – przyłącza się „Nowa Trybuna Opolska” podając m.in. przykład zatroskanej matki, której symbol na bluzie syna kojarzy się z „trupią czaszką Gestapo”. Jak się okazuje, to krzyż kawalerski będący znakiem Dywizjonu Jazdy Ochotniczej z lat 20.

Dziennik przekonuje, iż „Popularność patriotycznej odzieży wynika głównie z faktu, że u młodych ludzi od kilku lat dominują poglądy prawicowe, a poprzez ubiór manifestują oni przynależność do grup związanych m.in. ze środowiskami kibicowskimi”. – Jeśli nie będą tego wiedzieli, to tylko krok dzieli ich od tego, by bez zrozumienia zacząć chodzić w czarnych lub brunatnych koszulach – grzmi szef ZNP Sławomir Broniarz, którego zdaniem młodzież nie rozumie, co oznaczają symbole na noszonych przez nią koszulkach czy bluzach.

Niektórzy próbują przekonywać, iż całe środowisko pedagogiczne pała niechęcią do odzieży patriotycznej zapominając, iż ZNP jest jedynie częścią tego środowiska. Nauczyciele nie należący do ZNP często stwierdzają, że problem jest wydumany, a zamiast kotwicy czy flagi przeszkadzają im raczej motywy związane z narkotykami. – Jeśli spotkaliśmy się z niestosownym motywem na koszulce czy bluzie jakiegoś ucznia to dotyczyło to propagowania marihuany, a nie nawoływania do agresji w formule źle rozumianego patriotyzmu – mówi wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu.

MGOT/pch24.pl, nto.pl, glos.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net