„Pederastia” z Konsekrowanych Hostii

foto: Patnac, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons (przycięte)
foto: Patnac, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons (przycięte)

Abel Azcona, 27-letni hiszpański performer z Pampeluny, ujawnił na Twitterze, że uczestniczył w 242 Mszach Świętych, podczas których przyjmował i chował Eucharystię. Z zebranych Konsekrowanych Hostii, ułożył napis „pederastia”. Ma być to „artystyczną” częścią wystawy „Desenterrados” (hiszp. „odgrzebani”). W wernisażu uczestniczyła również miejska urzędniczka Maider Beloki, odpowiedzialna za kulturę.

Następnego dnia przed ratuszem odbyła się pokojowa manifestacja około 200 osób, które domagały się zamknięcia wystawy. W ciągu czterech dni na utworzonym na Facebooku profilu wspierającym katolików poparcie wyraziło aż 84 tys. osób. W ubiegły poniedziałek Stowarzyszenie Chrześcijańskich Adwokatów skierowało do sądu zawiadomienie o przestępstwie obrazy uczuć religijnych. Delegatura rządu centralnego w Nawarrze wsparła ten wniosek zaraz po złożeniu, domagając się sprawdzenia przez sąd odpowiedzialności lokalnych władz.

Metropolita Archidiecezji Pampeluna-Tudela, abp Francisco Pérez González, przygotował list otwarty, w którym potępił świętokradztwo i profanację Eucharystii. Przypomniał też, że każdy człowiek dopuszczający się takiego czynu ściąga na siebie ekskomunikę oraz oznajmił wiernym, że 25 listopada w katedrach w Pampelunie i Tudeli odbędą się nabożeństwa przebłagalne za ten grzech.

Wczoraj zareagowały władze miasta. Burmistrz Pampeluny Joseba Asiron oświadczył, że nie znał szczegółowej zawartości wystawy i zapowiedział usunięcie części wywołującej największy sprzeciw.

Czym młodego „performera” wpisuje się w konflikt światopoglądowy trwający w Hiszpanii. Katolicy są często brutalnie prowokowani nawet tam, gdzie wciąż jest ich wielu. Przykładem jest pomysł lewicowych władz Walencji, które zamierzały usunąć wszystkie symbole religijne z miejskich cmentarzy. Porzuciły pomysł dopiero wtedy, gdy katolicy zaczęli energiczne protestować.

Jednym z miast, gdzie katolików wciąż jest całkiem sporo, jest Nawarra. Ciężko jest także uwierzyć w tłumaczenia władz, że nie wiedziały co jest pokazywane na wystawie. Burmistrz Joseba Asiron jest członkiem EH Bildu, reprezentującej nurt tzw. izquierda abertzale (hiszp.-bask. „lewica patriotyczna”), czyli dawnych terrorystów z ETA. Jeszcze w poniedziałek jego partyjni koledzy i koalicjanci z lewicowej partii IU oraz Podemos w Parlamencie Nawarry odrzucili wniosek centroprawicowej opozycji o potępienie wystawy Abela Azcony. Decyzję tłumaczyli dbaniem o „wolność słowa” i obawami przed „cenzurą”. Słowa burmistrza jednak dowodzą, że mógł się przestraszyć odpowiedzialności karnej.

Szy/gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net