3 marca 2024
WiadomościWojskowość

Petro Poroszenko zapowiada stan wojenny

Prezydent Petro Poroszenko już kolejny raz zapowiada, że jeżeli nie ustaną walki w Donbasie, to będzie zmuszony wprowadzić stan wojenny na obszarze całej Ukrainy. O północy miało dojść do wstrzymania ognia na froncie na podstawie czwartkowych uzgodnień w Mińsku.

– Jeszcze przed Mińskiem, na posiedzeniu Rady Ministrów Ukrainy (11 lutego) uprzedzałem, że jeśli nie będzie pokoju, będziemy zmuszeni (…) podjąć decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Raz jeszcze podkreślam: w tym przypadku stan wojenny nie zostanie ogłoszony wyłącznie w Doniecku i Ługańsku, lecz w całym kraju – oświadczył w sobotę Poroszenko.

Jak informowaliśmy wcześniej, w nocy ze środy na czwartek, gdy toczyły się rozmowy pokojowe grupy kontraktowej w Mińsku, na Ukrainę wjechała kolumna rosyjskich czołgów, transporterów opancerzonych i wyrzutni rakietowych. Rosną również siły Rosjan w okolicach Mariupola, a wczoraj separatyści ostrzelali terytorium Federacji Rosyjskiej. Ukraińskie władze podejrzewają, że to kolejna prowokacja.

– Terroryści kontynuują przerzucanie na terytorium Ukrainy dodatkowych oddziałów i gromadzą sprzęt wojskowy oraz amunicję. Przy wsparciu regularnych jednostek armii Federacji Rosyjskiej bojownicy starają się przed godziną 0.00 (w nocy z soboty na niedzielę, godz. 23 w Polsce) 15 lutego wykonać ważne dla nich zadania taktyczne, polegające na rozszerzeniu kontrolowanych przez nich terytoriów, przede wszystkim na kierunku debalcewskim – powiedział Andriej Łysenko, rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Wedle informacji podanych przez Łysenkę, od piątku na froncie poległo siedmiu ukraińskich żołnierzy, a 23 zostało rannych, zaś po stronie separatystów zginęło 100 żołnierzy, rannych zostało 180.

Wczoraj Geoffrey Pyatt, amerykański ambasador w Kijowie opublikował na swoim Twitterze kilka zdjęć satelitarnych, mających wedle niego być dowodem rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainie.

„Jesteśmy przekonani, że są to rosyjskie systemy, a nie broń separatystów” – napisał. „Rosyjscy wojskowi rozmieścili systemy artyleryjskie i rakietowe wokół Debalcewa, skąd prowadzą ostrzał ukraińskich pozycji”, „Separatyści mają dziś więcej uzbrojenia z czołgami, pojazdami bojowymi, artylerią i systemami rakietowym, niż niektóre kraje NATO i Europy” – czytamy we wpisie amerykańskiego dyplomaty na Twitterze.

Szy/interia.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net