Pierwsza zagraniczna wizyta Szydło

Beta Szydło po raz pierwszy będzie reprezentować Polskę za granicą. Szefowa rządu wzięła udział w unijnym szczycie Unia Europejska-Turcja poświęconym migracji.

– Jesteśmy gotowi do tego, by pomagać humanitarnie, żeby przeznaczyć środki na pomoc, dla tych, którzy tej pomocy humanitarnej potrzebują, ale jesteśmy krytyczni, jeśli chodzi o przyjmowanie imigrantów do Polski – podkreśliła przed szczytem. W Brukseli premier będzie rozmawiała także z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej.

Szczyt przywódców 28 krajów UE i Turcji ma dać szansę na zahamowanie napływu uchodźców do Unii. W zamian za taką pomoc Ankara chce przyśpieszyć negocjacje akcesyjne.

Kolejną sprawą do ustalenia na szczycie są także oczekiwania Turcji w sprawie liberalizacji wizowej. Takie porozumienie mogłoby znieść wizy dla obywateli Turcji od 2017 r. pod warunkiem, że przez co najmniej pół roku Ankara będzie wdrażać uzgodniony plan działań w sprawie migracji.

Unia Europejska oferuje pomoc finansową dla Turcji, która ma być przeznaczona dla uchodźców przebywających w ich kraju. W tym tygodniu Komisja Europejska powołała specjalny fundusz o wartości 3 mld euro. Pieniądze mają dotrzeć przede wszystkim do uciekinierów z Syrii. 500 mln euro przeznaczy UE, a pozostałą sumę mają zmobilizować państwa członkowskie do 25 grudnia. Polska składka, wyliczona na podstawie wielkości PKB, będzie wynosić 71,2 mln euro.

Beata Szydło poleci także do Francji na międzynarodową konferencję klimatyczną. Tam premier spotka się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Mas/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.