Pierwsze zmiany w systemie oświaty

Zniesienie sprawdzianu szóstoklasistów i możliwość odwołania się od wyniku egzaminu maturalnego – takie m.in. zmiany przyjął Sejm. Nowelizacja ustawy o oświacie trafi teraz do Senatu. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 września.

Sejm zdecydował o likwidacji sprawdzianu szóstoklasistów. Jeśli zmianę tę zaaprobuje Senat, już w przyszłym roku szkolnym przepisy wejdą w życie.

Kolejną nowością będzie także możliwość odwołania się od wyniku egzaminu dojrzałości. Nowelizacja ustawy o oświacie zawiera również liczne przepisy doprecyzowujące, które dotyczą kształcenia uczniów z zagranicy oraz zasad udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządów przedszkolom i szkołom. Platforma i Nowoczesna chciały odrzucenia projektu, twierdząc że nowe rozwiązania uderzą w samorządy.

Według minister Anny Zalewskiej zmiany są wyczekiwane. – Czekają rodzice i dzieci – obcokrajowcy, dlatego, że nie mieli w jaki sposób zdobywać swojej wiedzy. Wreszcie czekają samorządy. Państwa wieloletnia niefrasobliwość powodowała, że co najmniej 100 mln zł rocznie (bo tyle ten projekt będzie dawał samorządom) wyciekało z budżetów samorządów. Czeka budżet państwa, bo 25 mln to koszt opodatkowania wynagrodzenia dyrektorów niepublicznych placówek. Nie zauważyliście tego państwo przez bardzo wiele lat – mówi minister Zalewska.

Maj/Pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.