3 kwietnia 2024
HistoriaWiadomości

Pierwsze zwycięstwo Cristeros

foto: AlejandroLinaresGarcia, licencja CC BY-SA 3.0
foto: AlejandroLinaresGarcia, licencja CC BY-SA 3.0

Dziś przypada 89. rocznica pierwszego zwycięstwa meksykańskich Cristeros (Chrystusowców) nad siłami antyklerykalnego rządu. Okres walk pomiędzy nimi, znany także jako Cristiada, przypadł na lata 1926-1929. W starciach zginęło 90 tys. osób. 

W Meksyku już po uzyskaniu niepodległości w 1821 roku dochodziło do prób liberalizacji i sekularyzacji. Pierwsze demokratyczne rządy wprowadziły w tym kraju antyklerykalne prawo, które jednak w 1834 zostało zniesione przez Antonia Lópeza de Santa Anna, który stał się dyktatorem. Kolejne próby sekularyzacji podejmował Benito Juárez, liberalny polityk indiańskiego pochodzenia. Kościół sprzeciwił się zmianom zapisanym w konstytucji oraz wydał ekskomunikę na wszystkich, którzy poparli reformy. Doszło do walk pomiędzy liberałami i konserwatystami. W 1861 przy pomocy USA wojska Juareza rozbiły i wypędziły rebeliantów z kraju. Wygnańcy zaapelowali do papieża, Francji oraz Hiszpanii o pomoc w walce.

Antyklerykalne reformy zostały cofnięte dopiero w 1876 roku, gdy do władzy doszedł  dyktator Porfirio Diaz. W XX wieku młodzi liberałowie nawoływali do obalenia konserwatywnego ustroju, zniesienia władzy Kościoła i przyznania ziemi rolnikom. Walka społeczna przekształciła się w rewolucję, trwającą do 1916 roku. W jej wyniku władzę przejęli radykałowie. Rok po zakończeniu walk przyjęto konstytucję ustanawiającą Meksyk państwem demokratycznym. Znosiła ona nadzór Kościoła nad szkołami a nawet zakazała procesji religijnych i Mszy na zewnątrz. Nowe prawo wprowadzano stopniowo. W 1926 roku prezydent Plutarco Elías Calles przyspieszył proces sekularyzacji, co doprowadziło do wybuchu Cristiady.  Powstanie było wymierzone przeciwko antykościelnym postanowieniom konstytucji z 1917 roku oraz działaniom rządu.

Początkowo opór  Cristero miał charakter pokojowy. Następnie jednak przerodził się w drobne potyczki. Biskupi katoliccy wezwali do bojkotowania rządu, nauczyciele odmawiali uczenia w świeckich szkołach, zaniechano nawet korzystania z transportu publicznego. Od stycznia 1927 toczyły się regularne walki. Rebelianci nazwali się Cristeros, gdyż uznali, że walczą w imieniu i o sprawę Chrystusa. Konflikt zakończyły dopiero mediacje podjęte przez amerykańskiego ambasadora Dwighta W. Morrowa. Dzięki ustępstwom obu stron zawarto umowę przywracającą katolikom prawa odebrane przez konstytucję z 1917 roku. 27 czerwca 1929 po raz pierwszy od trzech lat w Meksyku zabrzmiały  dzwony kościelne.

Maj/wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net