Kompromitacja Trzaskowskiego. Prokuratura okręgowa: Nie ma podstaw do delegalizacji stowarzyszenia Marszu Niepodległości

– Prokuratura okręgowa uznała, że nie ma podstaw do delegalizacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości – poinformowano na oficjalnym profilu Radia ZET na Twitterze, które powołuje się na PAP.

– Prokuratura Okręgowa w Warszawie negatywnie rozpoznała wnioski złożone przez posłów i senatorów Koalicji Obywatelskiej o delegalizację środowiska Roberta Bąkiewicza. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zostaje i będzie działać nadal – informuje z kolei portal medianarodowe.com, wydawany przez stow. Marsz Niepodległości.

– W ocenie posłów i senatorów zachowanie uczestników marszów wyczerpywało znamiona przestępstwa publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na

tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych oraz publicznego znieważania grup ludności z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej – mówiła rzecznik prokuratury Aleksandra Skrzyniarz. Przypomniała, że według posłów KO na poprzednich marszach miały rzekomo mieć miejsce „rażące naruszenia prawa” właśnie z tytułu propagowania totalitaryzmu.

Prokuratura po przeprowadzeniu analizy wniosków odmówiła wszczęcia postępowania karnego.

– Podkreślić należy, że czyny objęte tymi postępowaniami odnoszą się wyłącznie do zachowań osób fizycznych, nie zaś stowarzyszenia. Konstrukcja odpowiedzialności karnej przyjęta w Kodeksie karnym obejmuje wyłącznie osoby fizyczne, nie osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenie nie jest podmiotem, które może naruszyć prawo poprzez popełnienie czynów stypizowanych w art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego, albowiem nie jest osobą fizyczną, która podlega odpowiedzialności karnej – wyjaśniła rzecznik Skrzyniarz.

Dodała, że analiza „nie dostarczyła również podstaw do stwierdzenia, że cele lub działalność stowarzyszenia Marsz Niepodległości prowadzą do naruszenia art. 13 Konstytucji”. Natomiast dokumenty stowarzyszenia MN – m.in. statut i program – „prowadzą do przeciwnych wniosków”.

– Program nie zakłada ani totalitarnych metod, ani praktyk właściwych dla wskazanych reżimów. Również działalności stowarzyszenia nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa. Analiza dokumentów stowarzyszenia prowadzi do wniosku, że cele stowarzyszenia i jego działalność polegają na promocji postaw i zachowań patriotycznych. Celem stowarzyszenia jest m.in. promowanie obchodów Święta Niepodległości – powiedziała Aleksandra Skrzyniarz.

medianarodowe.com / twitter.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net