PiS chce dekomunizacji przestrzeni publicznej

foto: PawełMM, licencja GFDL via Wikimedia Commons
foto: PawełMM, licencja GFDL via Wikimedia Commons

Senatorowie PiS złożyli projekt, który ma usunąć z przestrzeni publicznej nazwiska zdrajców Polski i członków organizacji komunistycznych. Nazwy budowli, ulic, mostów czy placów nie będą już wychwalać „towarzyszy”.

Projekt nie jest nowy, składano go już w poprzedniej kadencji. Poprzednią próbę skutecznie zablokowała jednak koalicja PO- PSL Tym razem senatorowie liczą na pozytywne zmiany. Z przestrzeni publicznej zniknąć mają wszelkie nazwy niegodne istnienia w wolnej Polsce. O nieważności nadania nazwy zdecyduje wojewoda, po uzyskaniu opinii Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

O potrzebie dekomunizacji przestrzeni publicznej wypowiadało się jeszcze w grudniu Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. – Przez ostatnie dwie kadencje rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego mieliśmy do czynienia z akcjami represji wobec środowisk kombatanckich oraz osób represjonowanych. Takie działania mają miejsce w wielu polskich miastach i są połączone z używaniem przemocy fizycznej oraz kierowaniem aktów oskarżenia do sądów przeciw patriotom domagającym się usunięcia znaków pamięci Armii Czerwonej – przypomnieli zrzeszeni w stowarzyszeniu kombatanci. – Organizacje  kombatantów, więźniów politycznych i weteranów walk o niepodległą Polskę są oburzone takim stanem rzeczy. Nasze Porozumienie oraz inne stowarzyszenia wystosowały do poprzednich władz dziesiątki, a może nawet setki listów domagających się ustawowego rozwiązania tej sprawy – zaapelowało stowarzyszenie.

Podo/ pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.