PiS zmienia przepisy dot. lasów

foto: Radomil, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Radomil, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Rząd koalicji PO-PSL wprowadził przepisy, które mogły doprowadzić do zapaści gospodarki leśnej oraz polskiego rolnictwa. Zgodnie z nowymi przepisami wchodzącymi w życie od 24 grudnia, utrudniona zostałaby działalność gospodarcza poprzez wymaganie nowych zezwoleń ze szczebla administracyjnego wyżej. Wejście w życie biurokratycznych przepisów wstrzymał PiS.

Na jednym ze swoich ostatnich posiedzeń koalicja PO-PSL przegłosowała projekt zmian dotyczący udostępniania informacji o środowisku oraz ochrony przyrody. Nowe przepisy miały obowiązywać od 24 grudnia. Zgodnie z ich zapisem, nadleśnictwa musiałyby zgłaszać się do regionalnych dyrektorów ochrony środowiska o wydanie indywidualnych zezwoleń na prowadzenie działań związanych z gospodarką leśną. – Rząd PO-PSL wymyślił, że każda najmniejsza decyzja, która będzie podejmowana w polskich nadleśnictwach będzie musiała być uzgadniana z dyrektorami regionalnymi ochrony środowiska. Istnieje wiele spraw, które musimy zmienić po nieudolnych 8-letnich rządach poprzedniej władzy. Jedną z nich jest właśnie ta ustawa. W środę nowelizację ustawy przegłosował Sejm, dziś Senat. Mam nadzieję, że już wkrótce pochyli się nad nią Prezydent Andrzej Duda – powiedział poseł Wojciech Skurkiewicz w audycji Aktualności Dnia w Radiu Maryja.

Nowela PiS-u wydłuża vacatio legis do 1 stycznia 2017 r., dzięki czemu będzie można się lepiej przyjrzeć zapisom ustawy i zmienić niekorzystne dla polskich leśników i rolników prawo. Projekt PO-PSL jest szkodliwy z kilku powodów. Najważniejsze z nich to ryzyko sparaliżowania gospodarki leśnej i rolnictwa oraz zwiększenie biurokratyzacji. Każda czynność odbywająca się w lasach państwowych musiałaby od 24 grudnia br. posiadać zgodę regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. – Decyzji w nadleśnictwach jest podejmowanych około trzech tysięcy, więc jeśli pomnożymy je przez 430 nadleśnictw – mamy sumę decyzji, które instytucje, takie jak regionalne dyrekcje ochrony środowiska, musiałyby wydawać tylko dla samych polskich leśników. Łącznie stanowiłoby 1 mln 300 tys. decyzji. Warto zaznaczyć, że w tej chwili regionalne dyrekcje ochrony środowiska wydają rocznie średnio około 100 tys. Zatem musiałyby wydawać 13-krotnie więcej decyzji przy tym samym zasobie kadrowym. Twory rządu PO-PSL, takie jak Dyrekcja Generalna Ochrony Środowiska, Dyrekcje Regionalne Ochrony Środowiska to instytucje, gdzie zostały zatrudnione setki urzędników, którzy czują się panami nad wszelką ochroną środowiska w naszym kraju, uzurpują sobie prawo do tego, aby wszystkich pouczać (parki narodowe, lasy, rolnictwo) – tłumaczył poseł Wojciech Skurkiewicz.

Ustawa PO-PSL daje dyrektorowi regionalnemu ochrony środowiska aż 90 dni na odpowiedź petentowi. Przez to mogłyby się pojawić problemy z dostawą drewna i realizacją umów, które lasy państwowe mają podpisane z odbiorcami drewna i przemysłem leśnym. – Trzeba podkreślić, że polskie lasy są takie piękne, ponieważ rolnicy od setek lat wiedzieli, jak prowadzić racjonalną i zrównoważoną gospodarkę leśną. Dokumenty, które są przyjmowane raz na 10 lat, w swoim składzie zawierają również plan ochronny, jeżeli są chronione siedliska. Współpraca pomiędzy regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska, nadleśnictwami regionalnymi, dyrektorami lasów państwowych powinna być symbiotyczna. Natomiast nie może być tak, że regionalny dyrektor ochrony środowiska stawia dyktat pozostałym, którzy prawidłowo pracują. Dochodziłoby do wielu nieporozumień – dodał poseł PiS.

Poseł Wojciech Skurkiewicz wyraził również radość z tego, że opisane powyżej problemy znajdują zrozumienie przede wszystkim ze strony ministra Jana Szyszko i dyrektora generalnego lasów państwowych, dra Konrada Tomaszowskiego. – Jestem zadowolony, że sprawy pilne i ważne dla Polaków znajdują rozwiązanie – zaznaczył poseł.

Szy/radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net