PiS ugiął się przed mieszkańcami Mazowsza

Pixabay

Partia rządzących socjalistów ugięła się pod sprzeciwem większości środowisk oraz mieszkańców Warszawy i okolic, którzy sprzeciwili się ustawie metropolitalnej.

– Zacznę od ogłoszenie wielkiego zwycięstwa – PiS wycofał się ze swojego projektu. To jest naprawdę ogromne zwycięstwo, bo byliśmy szybcy, byliśmy razem, byliśmy solidarni i – co najważniejsze – ufaliśmy sobie – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy podczas konwencji metropolitalnej w Pałacu Kultury i Nauki. Dodała, że nie udałoby się to bez mieszkańców. – Okazało się, że w naszym gminach mieszka społeczeństwo obywatelskie – mówi prezydent Warszawy. – Za każdym razem, kiedy będzie próba ograbiania nas z naszej samorządności i niezależności – będziemy walczyć – dodaje Hanna Gronkiewicz-Waltz wskazując, że mieszkańcy nie chcą żadnych odgórnych zmian i regulacji.

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan zwraca uwagę, że to samorządowcy mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami i słuchają ich głosu. – Jak nam się nie będzie przeszkadzać, to sobie świetnie poradzimy. Jesteśmy silni mądrością naszych mieszkańców – mówi pani burmistrz. Zwraca też uwagę, że potrzebna jest senacka izba samorządowa, dzięki której władze lokalne miałyby wpływ na dobre i stabilne prawo.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców biorących w nim udział opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

Już po wycofaniu projektu, 14 maja w Nieporęcie odbyło się referendum, w którym mieszkańcy wypowiadali się, czy są za tym, by Warszawa jako samorządowa jednostka metropolitalna objęła ich gminę. 4 tys. 173 mieszkańców, czyli 96,09 proc. wskazało, że tego nie chce, przeciwnego zdania było 170 osób, czyli 3,91 proc. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.

W niedzielę podobne referendum odbędzie się w Konstancinie Jeziornie.

Interia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.