PiS znosi obowiązek szkolny dla sześciolatków

foto: pixabay.com
foto: pixabay.com

Głos rodziców został wysłuchany. PiS przygotowało nowelizację ustawy o systemie oświaty. Obowiązek szkolny dla sześciolatków zniesiono po latach protestów w tej sprawie. Przywrócenie rodzicom prawa wyboru dotyczącego faktu czy dziecko rozpocznie naukę w szkole w wieku sześciu czy siedmiu lat zapowiadała w swoim expose premier Beata Szydło.

– Projekt jeszcze dziś wpłynie do Sejmu – zapowiedziała w piątek w Sejmie posłanka PiS Marzena Machałek. – Odrzucamy to, co było wbrew dziecku – skomentowała minister edukacji Anna Zalewska dodając, że ma nadzieję na przyjęcie nowelizacji do końca tego roku. Projekt był przygotowywany wspólnie z resortem edukacji. Najważniejszą kwestią był powrót do obowiązku szkolnego od siódmego roku życia. Posłanka zapowiedziała, że zostanie wprowadzony obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci sześcioletnich, który będzie mógł być realizowany w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych. W zerówkach z powrotem wprowadzona zostanie nauka czytania i pisania dla dzieci.

Tym samym obowiązek przedszkolny dla pięciolatków zostanie zniesiony. Maluchy będą mogły uczęszczać do przedszkoli, jeżeli zdecydują się na to ich rodzice. W projekcie znajdzie się również zapis dotyczący przesunięcia o trzy lata do 2019 r. wejścia w życie przepisów nakazujących samorządom przekształcanie oddziałów przedszkolnych w przedszkola. W projekcie znajdą się także zapisy dotyczące nadzoru pedagogicznego, m.in. przywracające kuratorowi prawo weta wobec decyzji samorządów o likwidacji szkół. Prawo i Sprawiedliwość chce powrotu do sytuacji, kiedy weto kuratora było wiążące.

Mas/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.