4 grudnia 2023
Wiadomości

PO zaskarży nową ustawę o TK

foto: Facebook
foto: Facebook

Niezwłocznie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym PO zamierza zwrócić się do TK o zbadanie jej konstytucyjności. Taki obieg sprawy zapowiedział poseł PO Borys Budka. Twierdzi, że nowo uchwalona przez Sejm ustawa prowadzi do paraliżu prac Trybunału.

– To już kolejny raz kiedy Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje niekonstytucyjną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym – mówi Budka, były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL po dzisiejszych głosowaniach. – Nakazano, by wszystkie sprawy – blisko 400 – które są w Trybunale, dotyczące ludzkich problemów, praw i wolności obywatelskich, były rozpatrzone od początku – powiedział Budka. Wprowadzono „zasadę kolejkowania spraw tylko dlatego, by w tej kadencji nie dało się sprawdzić konstytucyjności ustawy o ziemi, ustawy o policji, ustawy inwigilacyjnej, ustawy o służbie cywilnej, ustawy o prokuraturze, ustawy kodeks postępowania karnego” – dodał.

Zgodnie ze stanowiskiem posła, Trybunał Konstytucyjny to „ostatni wróg Prawa i Sprawiedliwości, ostatni wróg Jarosława Kaczyńskiego”. Budka podkreślił, że „TK broni obywateli przed każdą władzą, przed każdą większością, by nie naruszała konstytucji”.

Według PiS, ustawa przecina spory dotyczące Trybunału. Przeciwne stanowisko wyraża opozycja, zdaniem której tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna. W przekonaniu Budki uchwalona dzisiaj ustawa o TK godzi w podstawowe prawa i wolności obywatelskie, ogranicza rolę Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniach przed TK, ale przede wszystkim paraliżuje prace Trybunału.

miecz/polskieradio.pl, rp.pl, onet.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net