22 maja 2024
Wiadomości

Pluton do poprawki

14 lipca amerykańska sonda kosmiczna New Horizons zbliżyła się do Plutona na odległość 12,5 tys. km. Dzięki przesłanym zdjęciom zobaczyliśmy z bliska powierzchnię karłowatej planety i jej pięć księżyców.

foto: ESO/L. Calçada - Pluto (Artist’s Impression), Licencja CC BY 4.0 via Wikimedia Commons
foto: ESO/L. Calçada – Pluto (Artist’s Impression), Licencja CC BY 4.0 via Wikimedia Commons

Astronomowie są zaskoczeni. Okazało się, że na Plutonie i jego największym księżycu Charonie, zachodzą żywe procesy geologiczne. Zlokalizowali stosunkowo młode – w skali geologicznej – pasma górskie i kratery po uderzeniach meteorytów. Dzięki aparaturze pokładowej badano czapy polarne, składające się ze zlodowaciałego metanu, tlenku węgla i dwutlenku azotu. Uczeni na nowo wyliczyli średnicę Plutona, która okazała się większa, niż szacowano. Obserwacja planety potrwa jeszcze 16 miesięcy.

Sonda New Horizons wystartowała 19 stycznia 2006 i przeleciała blisko 4,8 mld km. Całkowity koszt misji to ok. 720 mln dolarów (ok. 2,7 mld zł). To tyle, ile w Polsce wynosi koszt budowy kilkudziesięciu kilometrów drogi ekspresowej, Stadionu Narodowego czy zakup Pendolino. O sondzie NASA mówi dziś cały świat, nasze „sukcesy” oceniamy raczej powściągliwie.

Pluton – do 2006 roku uznawany za planetę Układu Słonecznego – został odkryty w 1930 przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. W uznaniu zasług prochy zmarłego naukowca umieszczono na pokładzie New Horizons.

Mug/idziemy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net