24 maja 2024
Wiadomości

Podrobione dokumenty na granicy

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Pogranicznicy przechwytują coraz więcej fałszywek. Liczba osób, które chcą nielegalnie przekroczyć polską granicę, systematycznie rośnie. Fałszują wizy, paszporty, karty pobytu i inne dokumenty, posługują się też skradzionymi.

W większości osoby z fałszywymi dokumentami to Ukraińcy oraz Czeczeni, lecz coraz częściej zdarzają się również obywatele państw muzułmańskich: Afganistanu, Pakistanu, Somalii, Nigerii, Bangladeszu, Iranu czy Turcji. – W 2015 r. fałszywe, a więc przerobione, podrobione dokumenty, czyli zarówno wizy, stemple, jak i paszporty oraz dowody osobiste, ujawniliśmy u ponad 2,7 tys. osób – informuje Agnieszka Golias z Komendy Głównej Straży Granicznej. Prawdziwą plagą są podrobione wizy, których przechwycono rok temu aż 2,1 tys (w poprzednich latach było takich wiz 1, 4 oraz 1,5 tys., więc widać, że ich liczba rośnie). Strażnicy graniczni natrafiają też na sfałszowane paszporty oraz na osoby korzystające z cudzych dokumentów. Jakiś czas temu 21-letnia Ukrainka próbowała przekroczyć granicę pokazując paszport… 13-latki!

Fałszywki trafiają również do Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Na podstawie podrobionych dokumentów imigranci starają się o uzyskanie statusu uchodźcy. – Dość często spotykamy się z fałszywymi dokumentami przedstawianymi przez cudzoziemców składających w Polsce wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej: statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej – informuje pracownik Urzędu. Każda sprawa o azyl jest systematycznie badana przez urzędników, którzy w trakcie sprawdzania historii danej osoby mogą wychwycić fałszerstwo.

W związku z kryzysem imigracyjnym rozwinął się swoisty czarny rynek fałszywych dokumentów. Zorganizowane grupy przestępcze handlują wizami, paszportami, kartami pobytu – zarówno podrobionymi, jak i skradzionymi. I nie są to rzeczy tanie – 49-letnia obywatelka Erytrei, która nielegalnie przekroczyła polską granicę w ubiegłym roku, przyznaje, że za niemałe pieniądze kupiła polską wizę od pośrednika w Arabii Saudyjskiej. Kobieta planowała przedostać się do Szwecji.

MGOT/pch24.pl, wp.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net