Poganie nie chcą kaplicy na górze Rowokół

Wierni z pomorskiej gminy Smołdzino chcą postawić na górze Rowokół poświęconą Matce Bożej kaplicę. Przeciwko kapliczce protestują neopoganie, którzy przekonują, że Rowokół to święte miejsce Słowian.

– Chcemy zbudować kaplicę, niewielką, około 25 metrów kwadratowych powierzchni, w kształcie odwróconej łodzi. W czternastym wieku spłonęła kaplica, która tu wcześniej stała. Góra Rowokół to dla katolików jedna z trzech świętych gór na Pomorzu – informuje wójt Smołdzina. Kaplica istniała na Rowokole przez wiele stuleci, a wierni przychodzili tam modlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej. Teraz katolicy ze Smołdzina chcą odbudować kapliczkę, uzyskali już zgodę ministra środowiska (góra leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego).

Postawieniu kaplicy sprzeciwiają się środowiska zrzeszone wokół organizacji neopogańskich. Ich zdaniem nie Rowokół był niegdyś miejscem kultu słowiańskich bóstw. Poganie zorganizowali manifestację, by protestować przeciw „kolejnym próbom zawłaszczania dawnych miejsc kultu przez dominujące w Polsce wyznanie katolickie”. Na proteście miało pojawić się kilkuset ludzi, ostatecznie było ich około dwudziestu. – Nie chcemy, by tu stanęła, bo jest to święte miejsce Słowian i religii przedchrześcijańskiej, która była tutaj pierwotnie. Jeżeli już, to żeby było upamiętnione również miejsce kultu słowiańskiego. Powinno być upamiętnione to, że nie tylko jedna religia tu była. Kościoły i kaplice są na każdym kroku, nie potrzeba ich tu więcej – awanturują się neopoganie.

pch24.pl, radiogdansk.pl, wiadomosci24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.