Polacy z Wileńszczyzny protestują

Związek Polaków na Litwie przyłącza się do głosów oburzenia polskich uczniów strajkujących przeciwko litewskiej polityce asymilacyjnej. Swoją solidarność z protestującymi wyraził na portalu Kresy.pl prezes ZLP Michał Mackiewicz.

Mackiewicz przypomina, że nowelizacji ustawy o oświacie nie konsultowano z polską mniejszością, choć już w 2011 r. pojawiły się głosy krytyczne. Zignorowane zostały zarówno petycja, pod którą podpisało się 60 tys. osób, jak i liczne protesty czy strajki. Jako przykład wyjątkowo trudnej sytuacji, prezes ZLP wskazuje kwestię szkół wileńskich. „W stolicy nowe władze samorządowe wykazały się pompatyczną arogancją i wyraźnie dyskryminującym stosunkiem wobec placówek oświatowych mniejszości narodowych” – pisze Mackiewicz – „Wbrew intensywnym przygotowaniom szkół średnich do uzyskania akredytacji na gimnazja, wbrew przyjęciu przez Sejm Republiki Litewskiej odpowiednich poprawek do Ustawy o oświacie, które przedłużają termin reorganizacji do 1 września 2017 r., koalicja rządząca podczas wakacji w przyśpieszonym tempie przeforsowała uchwały o zdegradowaniu szeregu placówek mniejszości narodowych ze szkół średnich w podstawowe. Realizując swe zamierzenia uciekała się nawet do form szantażu w stosunku do szkół” – dodaje prezes ZLP.

Zdaniem Mackiewicza, „strajk pustych ławek” jest w prostej linii konsekwencją działań władz Wilna, które lekceważą prawa mieszkańców tego miasta do wyboru szkoły. „Związek Polaków na Litwie odbiera nasilenie się działań w kierunku uszczuplania praw polskiej mniejszości narodowej w oświacie jako element polityki asymilacyjnej, która ostatnio wyraźnie się zarysowuje” – uważa Mackiewicz, solidaryzując się otwarcie ze strajkującymi uczniami z Wileńszczyzny.

Pitz/ kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net