28 lutego 2024
Wiadomości

Policja bezkarnie inwigiluje obywateli

Policja w Polsce ma łatwy dostęp do danych telekomunikacyjnych. W 2014 roku sądy, prokuratury i służby składały u operatorów 2,18 mln interpelacji o dane komunikacyjne. Nowe przepisy, zamiast zahamować rozpowszechnianie danych, ułatwiają do nich dostęp.

Służby, mając możliwość inwigilowania obywateli, coraz częściej pozwalają sobie na śledzenie telefonicznych bilingów. W 2014 roku było 2,18 mln zapytań, czyli o 24 proc. więcej niż w 2013.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła dwa lata temu dowody na to, że nie ma kontroli nad infiltracją służb. Rok później Trybunał Konstytucyjny dał 18 miesięcy na innowacje w przepisach. Obecnie nowelizacja została przygotowana przez senatorów i trafiła do Sejmu. Jednak teraz zaczyna wywoływać sporo kontrowersji.

Nowelizację zgłosili m.in. generalny inspektor danych osobowych oraz prokurator generalny. Inspektor uważa, że nowelizacja nie zapewnia prywatności, natomiast prokurator zauważył, że służby, zanim wyślą zapytania o bilingi obywateli, nie będą musiały pytać o zgodę sądu. Będą tylko co pół roku zdawać relacje z działań.

Na nowelizacje nie zgadza się Naczelna Izba Lekarska. Opublikowała list protestacyjny do Ewy Kopacz. Według lekarzy, wiele z przepisów ustawy dotyczące m.in. „nadmiernie długiego okresu, o który można przedłużyć kontrolę operacyjną czy katalogu środków tejże kontroli” są nieprecyzyjne.

O odrzucenie projektu w całości wniosek złożyło PiS. Z drugiej strony PO obstaje przy wniosku, ponieważ, jak argumentują, według TK w ustawie trzeba bronić zarówno prawa obywatela jak i specyfikę służb.

Joan/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net