3 marca 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Polska przekroczyła przepisy o podatku VAT

Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE nie pozostawia cienia wątpliwości. Polska naruszyła niektóre zasady unijnej dyrektywy o podatku VAT. Równocześnie Trybunał oddalił część zarzutów Komisji Europejskiej przeciwko Polsce.

W szczegółowym uzasadnieniu rozstrzygnięcia Trybunał orzekł o niezgodnym z unijną dyrektywą o VAT polskich przepisów zezwalających na stosowanie obniżonej stawki tego podatku m.in. na niektóre rodzaje sprzętu medycznego i pomocniczego, które nie są przeznaczone wyłącznie do osobistego użytku przez osoby niepełnosprawne czy do łagodzenia skutków niepełnosprawności.

Dotyczy to również produktów do użytku farmaceutycznego, które nie służą wyłącznie do celów związanych z ochroną zdrowia, antykoncepcji i higieny osobistej. Mowa tu m. in. o niektórych wyrobach gumowych – kroplomierzach, termoforach i rozpylaczach. Ponadto chodzi też także o niektóre  substancje – cystynę i cysteinę – jeżeli nie są udostępniane konsumentom jako gotowy produkt i nie służą ochronie zdrowia oraz o soczewki okularowe i kontaktowe, jeżeli nie służą do korygowania wad wzroku.

Zgodnie z przepisami unijnymi o podatku VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę podatku na sprzęt medyczny, pomoce medyczne i inne urządzenia w przypadkach, gdy muszą być wykorzystywane do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności oraz muszą być przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego osób niepełnosprawnych.

W przypadku produktów leczniczych, dyrektywa umożliwia stosowanie obniżonej stawki jedynie dla farmaceutyków wykorzystywanych dla ochrony zdrowia i zapobiegania chorobom oraz stosowanych do zabiegów medycznych i weterynaryjnych.

Przypomnijmy, że KE we wrześniu 2013 wniosła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce z uwagi na domniemanie, iż polskie prawo wykracza poza zakres produktów dopuszczonych w dyrektywie, obniżając stawkę VAT na sprzęt medyczny powszechnego użytku, np. w szpitalach, a także do niektórych nieleczniczych wyrobów farmaceutycznych – np. środków dezynfekcyjnych, produktów używanych w salonach spa czy sprzętu przeciwpożarowego.

Oddalona część zarzutów KE dotyczyła stosowania przez Polskę niższej stawki VAT, m.in. na środki odkażające wykorzystywane w ochronie zdrowia, pasty modelarskie, wosk dentystyczny czy preparaty dentystyczne na bazie gipsu, a także produkty wykorzystywane w leczeniu uzdrowiskowym: sól jodobromową, szlam i ług, środki do okładów leczniczych i kostki borowinowe.

Mug/naszdziennik.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net