4 marca 2024
WiadomościWojskowość

Polska wyśle żołnierzy przeciwko ISIS

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie, w myśl którego Polska wyśle dwa kontyngenty żołnierzy, które wesprą międzynarodową koalicję w walce przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Informację podało wczoraj Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

foto: Aneta Korpalska/Kontrrewolucja.net ⓒ
foto: Aneta Korpalska/Kontrrewolucja.net ⓒ

Podpisane przez prezydenta postanowienie deleguje dwa Polskie Kontyngenty Wojskowe do operacji Inherent Resolve w terminie od 20 czerwca do 31 grudnia bieżącego roku. Wesprą one działania Globalnej Koalicji w walce z ISIS. Postanowienie zostało wydane na wniosek premier Beaty Szydło.

Polacy będą stacjonować w Iraku i Kuwejcie. Liczebność pierwszego kontyngentu, wraz z elementami wsparcia innych państw regionu, oszacowano na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska, a drugiego, także ze wsparciem, na 150 osób. W Kuwejcie główne siły kontyngentu będzie tworzył komponent powietrzny – cztery samoloty wielozadaniowe F-16 z zasobnikami rozpoznawczymi. Będą one wykonywać jedynie misje zwiadowcze i nie zostaną wyposażone w uzbrojenie. W Iraku natomiast w skład kontyngentu wejdą siły wydzielone z Wojsk Specjalnych. Do ich głównych zadań będzie należało szkolenie sztabów i pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku oraz doradztwo.

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej zapewnili, że misje mają mieć charakter szkoleniowy i rozpoznawczy, a żołnierze nie będą zaangażowani w działania bojowe. Decyzję prezydenta krytykuje opozycja, przypominając o zbliżających się w Polsce wielkich wydarzeniach logistycznych, jakimi są szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Antyterrorystyczne zabezpieczenie tych wydarzeń jest dla naszego kraju ogromnym wyzwaniem. Zaangażowanie polskich żołnierzy przeciw ISIS na Bliskim Wschodzie może być pretekstem dla dżihadystów do podjęcia działań nad Wisłą.

Maj/wpolityce.pl, kresy.pl, pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net