8 kwietnia 2024
Wiadomości

Polska zapłaci 230 tys. euro terrorystom?

Polskie odwołanie w sprawie tajnych więzień CIA na terenie kraju zostało odrzucone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Na Polskę została nałożona kara w wysokości 230 tys. euro jako odszkodowanie dla dwóch podejrzanych o terroryzm osób.

Mężczyźni ubiegający się o odszkodowanie: Abu Zubajda (Palestyńczyk) oraz Abd al-Rahim al Nashiri (Saudyjczyk) byli przetrzymywani w tajnych więzieniach CIA w Starych Kiejutach (Mazury). Podejrzani o terroryzm twierdzą, że byli poddawani torturom przez funkcjonariuszy CIA. W związku z tym, że dochodziło do tego na terenie Polski, mężczyźni wnoszą, że nasz kraj naruszył Europejską Konwencję Praw Człowieka. Trybunał w Strasburgu znalazł łącznie siedem naruszeń Konwencji. Sędziowie sądzą m.in. że został złamany zakaz tortur oraz nieludzkiego traktowania.

Trybunał przyznał po 100 tys. euro odszkodowania podejrzanym o terroryzm oraz dodatkowye 30 tys. euro Palestyńczykowi. Twierdzenia oskarżających o więzieniu i torturowaniu były „wystarczająco przekonujące” według Trybunału, ponieważ rząd Polski temu wszystkiemu nie zaprzeczył. – Polski rząd zawsze wykonuje wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka; jest wyrok i trzeba go zrealizować. Wyrok jest ostateczny, Trybunał nie podaje uzasadnienia, więc trudno się do czegokolwiek odnieść- powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Nie jest znana treść i zakres złożonego przez rząd odwołania. Wiadomo natomiast, że zostało ono odrzucone.

AMMO/naszdziennik.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net