23 lutego 2024
Wiadomości

Polski pociąg pojechał 226 km/h

foto: Mateusz Włodarczyk, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Mateusz Włodarczyk, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Pociąg Newagu dla Kolei Mazowieckich podczas jazdy próbnej osiągnął 226 km/h. To nowy rekord prędkości dla pociągu wymyślonego i stworzonego w Polsce.

Po dwóch latach Newag pobił swój poprzedni rekord prędkości. Na centralnej Magistrali Kolejowej, na odcinku pomiędzy Psarami a Górą Włodowską, Impuls 45WE osiągnął prędkość 226 km/h – tym samym jest oficjalnie najszybszym pociągiem w Polsce. Sukces został osiągnięty dzięki pracy zespołu młodych inżynierów z Działu Badań i Rozwoju Newag w Nowym Sączu. Jak zapewniają przedstawiciele Newagu, testowany pociąg można śmiało porównywać do czołowych producentów tworzących kolej na całym świecie. – Rodzina pojazdów typu Impuls reprezentuje grupę pojazdów przeznaczonych do ruchu regionalnego oraz międzyregionalnego i stanowi bazę konstrukcyjną do zaprojektowania pojazdów wyższych prędkości, rzeczywistego odpowiednika pendolino – mówił Mariusz Bernaś, kierownik Działu Badań i Rozwoju Newag.

Testy pociągu sprawdziły jego sprawność i pracę poszczególnych elementów, takich jak: wózki (układ biegowy), układ napędowy, układ hamulcowy i współpraca odbieraków prądu z siecią trakcyjną. – Otrzymane wyniki potwierdziły wcześniej wykonane symulacje numeryczne. Pojazd zachowywał się bardzo dobrze. Płynnie przyspieszał do prędkości 220 plus i mógłby pojechać więcej, gdybyśmy mieli odpowiednią zgodę Instytutu Kolejnictwa. Potwierdzam opinie moich kolegów, którzy bardzo chwalą ten pojazd – relacjonował Andrzej Markowski, maszynista-instruktor w Kolejach Mazowieckich.

O walorach konstrukcji Newagu opowiadał również przedstawiciel Instytutu Kolejnictwa, Grzegorz Wysocki. – Wszystkie parametry mówiące o bezpieczeństwie i stabilności biegu są zgodne z oczekiwaniami, żaden z parametrów nie przekroczył wartości dopuszczalnych, pozostał duży zapas bezpieczeństwa – stwierdził Wysocki.

– Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy w czołówce europejskich producentów taboru kolejowego. Impuls 45WE wyprodukowany dla Kolei Mazowieckich jest jedynym pojazdem w Polsce posiadającym pełne TSI, jednym z niewielu w Europie, który spełnia najnowsze wymagania unijne –mówi Maciej Duczyński, wiceprezes zarządu Newag. Wspomniał również,  że jeśli pojawią się na rynku chętni do kupna pociągu, firma będzie w stanie zaprojektować i wyprodukować składy o wysokiej jakości, osiągające duże prędkości.

Joan/naszdziennik.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net