17 maja 2024
WiadomościWojskowość

Polski radar kontra maszyny stealth

foto: Pixabay.com
foto: Pixabay.com

Polscy inżynierowie opracowali jedyny na świecie radar, który jest dla wroga niedostrzegalny, ale również umożliwia zobaczenie wszystkich „niewidzialnych” obiektów, czyli takich, które zostały zbudowane w technologii stealth. Ten innowacyjny projekt zostanie przedstawiony prawdopodobnie na wrześniowych targach broni w Kielcach.

W dzisiejszym świecie żadna technologia nie dorównuje projektowi polskich inżynierów. Radar, który jest budowany w PIT-Radwar, cieszy się zainteresowaniem innych armii. Nie ma obecnie na świecie radaru, który jest połączeniem PET i PCL, czyli dwóch metod pasywnego wykrywania i lokalizowania celów – powiedział dr Przemysław Kowalczuk z PIT- Radwar.

Radar ma wykrywać, lokalizować i śledzić obiekty powietrzne za pomocą dwóch metod detekcji. Pierwszą jest wykrywanie lokalizacji z użyciem promieniowania lokalnych emiterów. Drugą natomiast wykrywanie sygnałów, które są emitowane przez systemy pilotażowo-nawigacyjne znajdujące się na pokładach statków powietrznych.

Systemy te mają pracować równocześnie, w celu zwiększenia wydajności poszukiwania celu, jak i możliwości jak najdokładniejszego śledzenia obiektów. Produkt polskich inżynierów jest radarem pasywny, w związku z tym nie emituje promieniowania i fal, co sprawia, że jest wręcz niewidzialny dla przeciwnika.

Do przewozu całego urządzenia, potrzebne są cztery stacje na samochodach ciężarowych. Jedna jest główna, a kolejne trzy mają z nią współpracować. Można je będzie również transportować samolotami klasy C-130. Całkowity koszt opracowania modułu ma kosztować około 45 mln. złotych, a dofinansowanie z NCBR wyniosło 38,7 mln. zł. Testy i badania są zaplanowane na wiosnę 2016 roku.

Jgral/innpoland.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net