Powstanie Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Główne cele utworzenia specjalnej komórki do walki z oszustami internetowymi to, zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego, większa skuteczność i lepsza koordynacja w zwalczaniu cyberprzestępczości. Trwają już prace nad powołaniem jednostki.

Technologiczne Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości będzie udzielać wsparcia policjantom z komend wojewódzkich. Jednostka ma dostarczać odpowiednią technologię, sprzęt, a także specjalne systemy informatyczne. Policja uważa, że obecnie przestępcy stają się coraz bardziej zuchwali w sieci. Wskazuje na przypadki włamań do systemów bankowych, kradzieży poufnych danych lub czyszczenia kont.

Wiceminister Jarosław Zieliński podkreśla, że problem z przestępczością w Internecie stale narasta. – Trzeba temu przeciwdziałać. Żeby to było skuteczne, policja potrzebuje odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, które pozwoli skuteczniej niż dotąd działać. Chodzi o zakres zapobiegania przestępczości w cyberprzestrzeni i monitorowania tych treści, które mogą prowadzić do przestępstwa i przede wszystkim tych, które są przejawem przestępczości. Mowa oczywiście o ogólnodostępnych portalach i stronach internetowych, a więc nie ma żadnych obaw. Jeżeli ktoś by formułował pytania: Czy może to być kontrola przekazywanych informacji w trybie internetowym? – nie. Chodzi o ogólnodostępne strony internetowe – te, które wszyscy możemy czytać. Trzeba po prostu wychwytywać te treści, które mogą stanowić przejaw przestępstwa albo do przestępstwa prowadzić  – tłumaczy wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Najczęstszą motywacją cyberprzestępców jest chęć zysku, jednak śledczy alarmują, że coraz częstsze staje się działanie w Internecie pedofilów, którzy tym kanałem dystrybuują dziecięcą pornografię. Wielu z nich zostaje wyłapanych, ale część nadal pozostaje nieuchwytna. Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości  ma poprawić efektywność ich ścigania.

Maj/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net