Powstanie styczniowe

22 stycznia 1863 roku ogłoszono manifest powstania przeciwko Imperium Rosyjskiemu wydane przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Rozpoczęło się powstanie styczniowe.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Spowodowane było ono narastającym rosyjskim terrorem wobec biernego oporu Polaków wobec zaborcy. Swoim zasięgiem objęło zabór rosyjski. Na świecie opór zebrał pozytywne opinie. Najsłynniejszym dyktatorem powstania był Romuald Traugutt, stracony przez powieszenie 5 sierpnia 1864 roku.

Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 walk. Ostatecznie zakończyło się klęską. Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zginęło w walce, 1 tysiąc skazano na śmierć, zaś prawie 40 tys. zesłano na katorgę. Rosjanie dokonywali także rzezi w wioskach, które udzielały wsparcia powstańcom.

Przedtem chłopstwo, dzięki Trauguttowi, poważnie wzmacniało siły powstańców do tego stopnia, że Polacy odnosili zwycięstwa. Jednak dekret cara o uwłaszczeniu chłopów z 2 marca 1684 roku sprawił, że ci przestali walczyć. Miało to jednak w dłuższej perspektywie pozytywne skutki dla Polski, bowiem uwłaszczeni Polacy zaczęli odczuwać przywiązanie do ziemi, z której pochodzą i zaczęła się w nich tworzyć świadomość narodowa.

W efekcie klęski powstania zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, nazwę i budżet. Nakazano także prowadzenie ksiąg parafialnych w języku rosyjskim, zaś Szkoła Główna Warszawska została zamknięta. Rozpoczęła się także intensywna rusyfikacja.

CWIK/Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.