Pozew przeciwko von der Leyen. Mogła potajemnie negocjować z gigantem farmaceutycznym

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mogła negocjować z szefem koncernu Pfizer przedłużenie kontraktu na dodatkowe ilości preparatu na koronawirusa za pośrednictwem SMS-ów. Frederic Baldan złożył w Belgii pozew przeciwko szefowej KE. Jak wskazuje, naruszyła finanse publiczne jego kraju i zaufanie publiczne. Von der Leyen może zostać pozbawiona immunitetu na czas śledztwa w tej sprawie.

Baldan złożył skargę przeciwko szefowej KE Ursuli von der Leyen w belgijskim sądzie. Żąda uchylenia jej immunitetu i zbadania wiadomości tekstowych wymienianych przez nią z dyrektorem generalnym Pfizera Albertem Bourlą.

Serwis Euractiv wyjaśnia, że szefowa KE i Pfizera są podejrzewani o prowadzenie bezpośrednich negocjacji, których celem miało być przedłużenie kontraktu o wartości 1,8 mld euro za dodatkowe dawki preparatu na koronawirusa dla państw UE. Baldan stwierdza, że działania von der Leyen naruszyły finanse publiczne jego kraju oraz zaufanie publiczne.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

W skardze podkreślono, że zaufanie publiczne jest „zbiorową wiarą w państwo jako instytucjonalną siłę działającą na rzecz dobra wspólnego”. Tymczasem – jak zaznacza Baldan – działania szefowej KE odbyły się z naruszeniem unijnych traktatów oraz poza swoim mandatem w imieniu państw członkowskich.

– Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, traktaty UE przyznają Brukseli kompetencję wspierającą, co oznacza, że nie jest to kompetencja wyłączna ani dzielona z państwami. Według Baldana państwa członkowskie upoważniły Komisję do zawarcia umowy ramowej na zakup szczepionek w ich imieniu, a nie samą von der Leyen – podaje rmf24.pl.

Sędzia prowadząca sprawę będzie musiał zwrócić się o zrzeczenie się immunitetu przez von der Leyen na czas prowadzenia dochodzenia.

rmf24.pl

fot. YouTube/tagesschau

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net