Marcin Luter zapoczątkował herezję

„Exsurge Domine”, papieska bulla, powstała w 1520 r. w odpowiedzi na tezy głoszone przez Marcina Lutra i negowała nauczanie byłego zakonnika. Dzisiaj mija 495 lat od momentu, w którym w ramach protestu Marcin Luter publicznie spalił papieską bullę w Wittenberdze.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Spalenie Bulli, jawny przejaw buntu przeciwko Kościołowi, doprowadziło w konsekwencji do ekskomuniki Lutra. W „Exsurge Domine” papież Leon X wskazał błędy i herezje w nauczaniu Lutra. Krytykowano m.in. tezę, iż wiara w odpuszczenie grzechów jest ważniejsza od kapłańskiego rozgrzeszenia czy żalu za grzechy.

Wśród tez uznanych za herezje znalazły się również stwierdzenie, jakoby „zarzewie grzechu, nawet jeśli nie ma rzeczywistego grzechu” opóźniało wejście do nieba duszy opuszczającej ciało. Luter bronił też nauk Jana Husa.

Inną słynną i  – niestety – przyswajaną przez niektóre środowiska w Kościele, była zasada „sola scriptura”, tj. opieranie jego nauczania wyłącznie na podstawie Pisma Świętego. Marcin Luter odrzucał Tradycję Kościoła oraz autorytet papieża.

MGOT/Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net