28 lutego 2024
Wiadomości

Premier Litwy o edukacji Polaków

Premier Litwy, Algirdas Butkevičius stwierdził, że w jego państwie sytuacja mniejszości narodowych jest najlepsza w Europie. Oskarżył również Akcję Wyborczą Polaków na Litwie o uprawianie polityki populistycznej.

– Sytuacja mniejszości narodowych na Litwie jest najlepsza w Europie, a AWPL uprawia populizm – oskarża premier Butkevičius.

Premier Butkevičius oświadczył również, że rząd Litwy „wpompowuje” w oświatę Polaków miliony euro. Premier podał również sumy, jakimi operuje Ministerstwo Oświaty i Nauki, z których wynika, że średnio koszyk ucznia na Litwie wynosi 1604 euro, a na przykład w Solecznikach wynosi on już 2224 euro. -To o 38,6 proc. więcej niż średnia krajowa – podkreślił Butkevičius.

Premier wskazał również na sumy, jakie otrzymują gimnazja mniejszości narodowych w stosunku do litewskich. Te pierwsze mają otrzymywać 592 tys. euro, zaś drugie 484 tys. euro, czyli „różnica wynosi ponad 100 tys. euro”.

Butkevičius dodał, że na Litwie funkcjonuje aż 70 polskich szkół. – Dajemy możliwość kształcenia się w ojczystym języku od przedszkola do uniwersytetu – chwali się Butkevičius.

Jednak wbrew temu, co mówi premier, na Litwie często zdarzają się protesty przedstawicieli polskiej mniejszości. Demonstracje dotyczą najczęściej skandalicznego traktowania polskich placówek oświatowych. W ostatnim z protestów, który miał miejsce dwa dni temu, udział wzięło 2 tys. osób. Demonstranci protestowali przeciwko zamykaniu polskich szkół i przeciwko katastrofalnej sytuacji polskich pracowników socjalnych w przedszkolach.

Szy/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net